Fotbal
Știre exclusivă

Burleanu a câștigat al patrulea mandat la FRF! Porumboiu ironizează votul: „S-au ținut cumva la Phenian?”

Postat de:

Adunarea Generală a Federației Române de Fotbal a avut loc miercuri, la Casa Fotbalului, unde s-a votat conducerea forului. Răzvan Burleanu a fost reales președinte pentru a patra oară, obținând 258 de voturi din totalul de 264 exprimate, într-o cursă în care l-a avut ca adversar pe Ilie Drăgan.

„Păi care e locația unde s-a ținut Adunarea Generală? E cumva la Phenian că nu am văzut? Nici nu l-a lăsat să vorbească pe băiatul acela (n.r. Ilie Drăgan), exact ca într-o dictatură”, a declarat Adrian Porumboiu în exclusivitate pentru Legalbet.

„Nu este normal ca un candidat la FRF să nu poată să vorbească. Să i se pună pumnul în gură. Cineva s-a ridicat și a propus acest aspect la vot, însă nu există așa ceva în regulament. Putem să comparăm ce s-a întâmplat acum cu ce se întâmplă în alte țări în care există dictatură. Burleanu a mințit pe toată lumea. Știau că am dovezi și de-asta nu m-au lăsat”, a declarat Ilie Drăgan înainte de alegeri.

Drăgan contestase candidatura lui Burleanu inclusiv la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, invocând încălcarea regulii privind limita de trei mandate, însă TAS a respins inițial cererea, iar alegerile s-au desfășurat conform programului. Burleanu conduce FRF din 2014 și își începe acum al patrulea mandat consecutiv în funcția de președinte.