Esports

CFR Cluj, Rapid și Universitatea Craiova se luptă pentru trofeul eSuperliga și calificarea în eChampions League

Postat de:

Mihai Draghici
Mihai Draghici
Reporter Sport

Sezonul 2026 al eSuperliga își va desemna campioana în acest weekend, pe 18 și 19 aprilie, la Circul Metropolitan din București. Cele mai bune opt echipe, printre care CFR Cluj, FC Rapid și Universitatea Craiova, se luptă pentru trofeu și pentru calificarea în eChampions League sau FC Pro World Championship.

Sferturile de finală debutează sâmbătă, de la ora 16:00, cu dueluri intense precum CFR Cluj vs Petrolul Ploiești și FC Rapid vs Oțelul Galați. Evenimentul va fi deschis de fostul internațional Ionel Dănciulescu, care va aduce trofeul oficial în fața publicului prezent în arena din Capitală.

Miza competiției de EA FC 26 este una majoră, oferind acces în cele mai importante turnee internaționale organizate de EA SPORTS. Pe lângă meciurile oficiale, fanii vor beneficia de showmatch-uri cu Theo Zeciu, sesiuni de meet & greet și turnee pentru amatori cu premii totale de 500 de euro.

  • Universitatea Craiova este deținătoarea titlului eSuperliga, după ce a câștigat marea finală disputată în sezonul precedent la Circul Metropolitan.
  • eSuperliga 2026 reunește toate cele 16 cluburi din prima ligă a României în cea mai importantă competiție de fotbal virtual sub egida LPF și EA Sports.
  • Fostul atacant Ionel Dănciulescu, prezent la deschiderea finalelor, a marcat peste 200 de goluri în Liga I pe parcursul carierei sale de fotbalist profesionist.
Sursă: Sport.ro