Fotbal

”Perla” de 322.000.000€ prinde contur! Ar urma să salveze un club imens

Postat de:

Mihai Draghici
Mihai Draghici
Reporter Sport

Valencia CF pregătește inaugurarea stadionului „Nou Mestalla” în 2027, o investiție masivă de 322 de milioane de euro menită să revitalizeze clubul spaniol. Arena cu o capacitate de 70.000 de locuri este văzută ca o soluție pentru redresarea financiară a „liliecilor”, aflați în prezent pe locul 14 în La Liga.

Proiectul prevede plata a 237 de milioane de euro pe parcursul a 28 de ani, restul de 85 de milioane fiind acoperiți dintr-un împrumut pe termen scurt. Conducerea speră să stingă această datorie prin vânzarea actualului stadion, în timp ce noua arenă va genera venituri importante menite să asigure viitorul clubului.

Pe plan sportiv, echipa traversează un moment dificil, având un avans de doar trei puncte față de zona retrogradării cu șapte etape înainte de final. În runda următoare, Valencia va disputa un meci crucial în deplasare contra celor de la Mallorca, formație aflată pe poziția a 15-a în clasamentul campionatului.

  • Valencia CF a obținut finanțare completă de 322 de milioane de euro pentru construcția stadionului Nou Mestalla, care va fi unul dintre cele mai mari din Europa.
  • Lucrările la stadionul Nou Mestalla progresează conform graficului, cu instalarea primelor piloni exteriori de 38 de metri înălțime care vor susține acoperișul.
  • Valencia CF este campioană a La Liga în șase rânduri, ultima oară în sezonul 2003-2004.
  • În sezonul 2025-2026 al La Liga, Valencia CF ocupă locul 14 cu 35 de puncte după 31 de etape.