Fotbal

Piero Ausilio l-a lăudat pe Cristi Chivu după titlul cu Inter: „Mulți spuneau că nu este potrivit”

Inter Milano este noua campioană a Italiei, după victoria cu 2-0 împotriva Parmei. Sub conducerea antrenorului român Cristi Chivu, „nerazzurrii” au obținut un avans matematic de 12 puncte față de Napoli, ocupanta locului secund, cu doar trei etape rămase de disputat din actualul sezon de campionat.

Am fost avantajat, îi cunoșteam calitățile pe care Cristi le-a demonstrat ulterior. Mulți spuneau că nu este potrivit pentru o echipă cu campioni precum Inter, dar a avut inteligență, sensibilitate și o abordare echilibrată, iar rezultatul este această minunăție pe care am construit-o.

Directorul sportiv Piero Ausilio a anunțat că strategia pentru viitor se va concentra pe un mix între jucători cu experiență și tineri italieni talentați. Clubul dorește să mențină calitatea lotului, continuând procesul de întinerire început în ultimele perioade de transferuri.

  • Inter Milano a câștigat al 21-lea titlu Scudetto în istoria sa în sezonul 2025/2026. Source.
  • Cristian Chivu a fost numit antrenor principal al lui Inter Milano pe 9 iunie 2025, semnând un contract până în iunie 2027. Source.
  • Piero Ausilio este director sportiv al lui Inter Milano din anul 2014.