Sergiu Rotaru își prezintă pronosticul pentru meciul de Serie A dintre Parma și Juventus.
Juventus trage tare pentru locurile de Champions League. În acest moment îi lipsește doar un punct pentru a intra în top 4, iar duelul cu Parma este o șansă ideală, mai ales că în tur „Bătrâna Doamnă” s-a impus fără emoții, 2–0.
Parma
În ultimele cinci meciuri, Parma are o singură victorie, 2–1 cu Lecce, din zona retrogradăriil. Mult mai îngrijorător este faptul că în celelalte partide nu a reușit să marcheze nici măcar un gol.
Defensiva se clatină tot mai tare. Săptămâna trecută, Parma a încasat patru goluri de la Atalanta și a permis 4,19 xGA, semn că adversarii și-au creat ocazii cât pentru două meciuri.
Juventus
În ultima etapă de campionat, Juventus a trecut ca un tăvălug peste Napoli, 3–0. Din nou s-a remarcat Jonathan David, care are deja 5 contribuții decisive (3 goluri + 2 pase de gol) în ultimele cinci meciuri în care a intrat titular.
Apărarea construită de Spalletti arată fantastic: doar un singur gol primit în ultimele șase partide. În plus, în duelul de Champions League cu Monaco (0–0), torinezii și-au permis luxul de a menaja o bună parte dintre titulari, rulând practic echipa a doua.
Parma — Juventus: pronostic
După ce și-a odihnit vedetele în Europa, Juventus poate arunca tot „greul” peste Parma. Gazdele marchează puțin și cedează din ce în ce mai mult în apărare.
Mergem pe un succes clar al oaspeților.




