Sergiu Rotaru își prezintă pronosticul pentru meciul Betis — Rayo Vallecano din La Liga.
Betis este în formă excelentă și se află la doar patru puncte de zona Champions League, iar adversara din acest meci este Rayo Vallecano, care a surprins în etapa precedentă cu o victorie categorică în fața lui Atletico.
Betis
Andaluzii au prins un ritm fantastic: după înfrângerea cu Alaves (1-2), echipa a înregistrat trei victorii consecutive, inclusiv cu Atletico (1-0). Pe teren propriu, Betis e și el într-o serie de trei succese la rând. În 11 etape acasă, a primit doar 12 goluri, cinci dintre ele venind de la Barcelona (3-5). Dar nici atacul nu e de neglijat — în cinci din ultimele șase meciuri pe „Benito Villamarin", andaluzii au marcat de cel puțin două ori.
Rayo Vallecano
După un sezon trecut strălucit, Rayo a scăzut vizibil. Echipa lui Inigo Perez ocupă locul 17, la un punct de zona retrogradării. Principala problemă este inconsistența: alternează momente bune cu prestații dezastruoase. Ultima etapă a adus o victorie surpriză cu Atletico (3-0), poate cel mai bun meci al sezonului. Însă statistica în deplasare rămâne îngrijorătoare — nicio victorie în afara propriului stadion din noiembrie 2025. Rayo suferă în meciurile cu echipele din top 6, unde lotul limitat și lipsa de creativitate în atac se văd clar. Departe de casă, „albinuțele" au pierdut cu Real (1-2), Espanyol (0-1), Villarreal (0-4) și Atletico (2-3).
Betis — Rayo Vallecano: pronostic
Betis își impune jocul pe „Benito Villamarin", în timp ce Rayo pierde în deplasare cu echipele tari — de la Real până la Espanyol. Da, în tur s-a terminat 0-0, dar atunci andaluzii erau în criză, pe când acum arată solid și convingător.






