Massimiliano Allegri i-a avertizat pe jucatorii lui Juventus inaintea meciului cu Sassuolo

De la ultima partida dintre Juventus si Sassuolo au trecut nu mai putin de 18 etape, iar situatia s-a schimbat foarte mult fata de sfarsitul lunii octombrie de anul trecut. Amintirile celor de la Juventus in legatura cu ultimul meci sunt dulci-amarui. Amintirile sunt amarui din cauza ca au pierdut partida cu scorul de 1-0, in conditiile in care veneau dupa 9 partide din care rusisera sa castige doar 3. Dupa cum a declarat si Simone Zaza, fost jucator al lui Sassuolo si unul dintre oamenii de baza ai lui Allegri din acest sezon, acela a fost unul dintre momentele cele mai slabe ale echipei.

11.00

Insa partea buna este ca aceea a fost si ultima infrangere a echipei in campionatul intern. De 18 etape, Juventus nu a mai pierdut un meci, iar dintre aceste 18 partide, a reusit sa se impuna in 17. Astfel, partida cu Sassuolo este considerata de multi drept punctul de cotitura al echipei in campania din acest sezon, momentul in care fiecare dintre vedetele echipei a realizat ca va fi nevoie sa dea tot ce este mai bun pentru a mai putea spera la titlu. Din fericire, situatia s-a schimbat, iar Juventus se afla acum in frunta campionatului dupa ce a reusit sa stabileasca un nou record in materie de victorii consecutive.

Insa, in mod categoric, meciul la care toata lumea se gandeste in acest moment este cel impotriva lui Bayern Munchen. Dupa cum probabil iti amintesti, meciul din tur, de la Torino, s-a terminat cu scorul de 2-2, dupa ce Juventus a reusit o revenire superba de la 0-2. Toti fanii asteapta ca Juve sa obtina calificarea in sferturile cele mai importante competitii inter-cluburi din Europa la Munchen, insa Allegri a mentionat foarte clar ca, pentru moment, principalul obiectiv este victoria in meciul cu Sassuolo.

"Pentru noi, Champions League trebuie sa ramana un vis, noi trebuie sa incercam sa rezolvam totul in Munchen. Va fi un meci frumos, iar noi vom face tot ce este posibil pentru a ne califica, dar nu va fi usor. Daca suntem buni, vom avansa, daca nu, va trebui sa ne gandim la Cupa Italiei si la campionat, castigarea caruia ar reprezenta o victorie extraordinara. Prntru moment, trebuie sa ne gandim la meciul de vineri, iar apoi ne vom gandi la Munchen. Ne aflam in fata si trebuie sa ne mentinem consistenta pentru a castiga al cincilea Scudetto, cel care ne-ar permite sa intram in istoria lui Juventus", a declarat Massimiliano Allegri.

Juventus a ajuns la 9 meciuri consecutive fara gol primit in campionat. Dupa cum am mai spus, chiar si pentru un portar de mare valoare precum Gianluigi Buffon, o asemenea statistica este extrem de importanta. Italianul a reusit astfel sa stabileasca un nou record personal, de 746 de minute fara gol dupa meciul castigat cu 2-0 in fata celor de la Inter Milano, iar in cazul in care nu va primi gol nici de la Sassuolo, va fi la doar cateva minute de un nou record in Serie A.