Leicester ramane in cursa pentru titlu. Tottenham poate urca pe prima pozitie

Leicester City nu a resuit decat un scor de egalitate pe teren propriu in fata celor de la West Brom si se afla acum la doar 3 puncte distanta de locul 2, ocupat de Tottenham. Inceputul de meci a fost unul oarecum dificil, Leicester incasand gol inca din minutul 11. Vulpile au egalat la 19 minute distanta, prin Drinkwater, si au preluat conducerea in prelungirile primei reprize, prin golul lui Andy King. Craig Gardner a restabilit egalitatea in minutul 50, iar pana la final, scorul a ramas 2-2.

Astfel, echipa antrenata de Claudio Ranieri se afla acum la doar 3 puncte de urmatoarea clasata Tottenham. Spurs joaca in aceasta seara impotriva celor de la West Ham si au ocazia de a urca pe primul loc in cazul in care vor iesi invingatori. Asta deoarece regulamentul din Anglia mentioneaza ca principalul criteriu de departajare in cazul echipelor din Premier League este golaverajul.

Leicester are, intr-adevar, cel mai bun atac din Anglia, cu 51 de goluri marcate, insa a primit nu mai putin de 31. De cealalta parte, Tottenham are cea mai buna aparare, cu doar 21 de goluri primite, si al doilea cel mai bun atac cu 49 de goluri marcate. Astfel, diferenta de 28 de goluri ii favorizeaza pe londonezi.

"Nu poti sa asunzi pozitia din clasament. Suntem pe locul 2 si visul tuturor profesionistilor este sa realizezi asta. Am demonstrat caracter si maturitate si avem si picioarele necesare pentru a alerga. Trebuie sa stim ca suntem cea mai tanara echipa din campionat, asa ca membrii echipei si clubul merita toate laudele. Potentialul pentru viitor este urias. Ne aflam la inceputul unei perioade foarte bune pentru club'', a declarat Mauricio Pochettino, antrenorul lui Tottenham.

2.15

Tottenham a impresionat in ultimele etape, reusind sa depaseasca echipe precum Arsenal si Manchester City in clasament. Insa chiar daca se impune, Totenham nu se va afla decat la egalitate de puncte cu Leicester. Mai mult decat atat, londonezilor le va fi foarte greu sa apere prima pozitie in urmatoarea etapa, atunci cand vor juca impotriva marilor rivali locali de la Arsenal pe teren propriu.

Meciul va fi unul extrem de important pentru ambele echipe in economia campionatului, din moment ce Arsenal vrea sa revina in lupta pentru primul loc. Nu trebuie sa uitam nici de Manchester City, proaspata castigatoare a Cupei Ligii in Anglia. Elevii lui Manuel Pellegrini inca mai au sanse la al doilea titlu in 3 ani de zile, iar victoria cu Liverpool ar putea anunta inceputul unei perioade extrem de favorabile. Per total, se anunta un sfarsit de campionat extrem de interesant in Premier League.