Pariaza acum pe Valentin Gheorghe la o cota de 6.50

Fotbal Club FCSB a marcat 52 de goluri 26 de etape şi este echipa cu cel mai puternic atac din Liga 1. Duminică seara, echipa antrenată de Anton Petrea a învins-o pe Arena Naţională din Bucureşti cu scorul de 3-2 pe Chindia Târgovişte, în etapa a 26-a a Ligii 1 (Darius Olaru 47, Valentin Gheorghe 67, 77 - Daniel Popa 15, Mihai Butean 21). La casele de pariuri de top FCSB are cota 2.75 că va câştiga titlul.

Vali Gheorghe a costat 150.000 de euro

Gigi Becali a profitat de retrogradarea Astrei Giurgiu, transferându-l la începutul lunii septembrie pe Valentin Gheorghe. Extrema stângă în vârstă de 25 ani a semnat un contract pe 5 ani cu gruparea bucureşteană, unde are un salariu de 200.000 de euro pe sezon. Latifundiarul din Pipera i-a plătit lui Ioan Niculae suma de 250.000 de euro pentru transferul fotbalistului. În septembrie 2021 Valentin Gheorghe era cotat la 900.000 de euro de site-ul Transfermarkt iar acum valorează un milion de euro.

A jucat 3 meciuri în Liga 2

Înainte de a veni la Fotbal Club FCSB, Valentin Gheorghe a apucat să joace 3 meciuri pentru Astra Giurgiu în Liga 2, 1-0 în deplasare cu AFK Csikszereda, 1-0 acasă cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu şi 1-1 în deplasare cu Dacia Unirea Brăila, fără a marca niciun gol. Jucătorul era cu moralul la pământ după ce a ajuns în eşalonul secund, însă a venit oferta FCSB-ului, care era foarte tentantă din punct de vedere financiar şi a carierei şi, normal, nu a ezitat nicio clipă, semnând pentru 5 ani.

A debutat la FCSB în Derby de România

Vali Gheorghe a debutat în tricoul "roş-albastru" ca titular, pe 12 septembrie şi nu în orice meci, ci cu Dinamo Bucureşti. FCSB a câştigat cu scorul de 6-0 iar fostul jucător al "dracilor negri" a marcat un gol, în minutul 54 şi a provocat în minutul 37 eliminarea lui Steliano Filip. "Nu îmi imaginam acest debut, îmi doream foarte mult să câștigăm, dar nu mă gâdeam la așa diferență. Am înscris un gol frumos, sunt foarte fericit că am debutat cu gol", a declarat jucătorul.

A împlinit luni 25 de ani

Fotbalistul lui FCSB s-a născut la Ploieşti, pe 14 februarie 1997, de Valentine's Day. În perioada 2015-2021 a jucat doar la Astra Giurgiu, pentru care a marcat 20 de goluri în 108 meciuri. Jucătorul şi-a făcut un cadou deosebit de ziua sa, înscriind 2 goluri în meciul cu Chindia Târgovişte, în etapa a 26-a din Liga 1. La pauză era 2-0 pentru dâmboviţeni însă în minutul 46 a intrat pe teren Vali Gheorghe care a marcat golurile 2 şi 3, în minutele 67 şi 77, după două erori mari de plasament ale lui Adrian Ioniţă.

Vali Gheorghe a devenit "arma secretă" a FCSB-ului

De când a venit la Fotbal Club FCSB, fosta extremă stânga a "alb-negrilor" a jucat în 17 meciuri şi a marcat 6 goluri, câte 1 gol cu Dinamo Bucureşti, FC Argeș Piteşti, FC Botoşani şi campioana CFR Cluj şi 2 goluri cu Chindia Târgovişte. Cu excepţia derby-ului cu Dinamo Bucureşti, în care a fost integralist, Vali Gheorghe a marcat ultimele 5 goluri din postura de rezervă. De obicei antrenorul Anton Petrea îl trimite pe teren între minutele 67 şi 77 iar jucătorul a marcat goluri foarte importante.