EURO 2020: Surprize si dezamagiri in a treia etapa din grupa B

La fel ca in grupa A si aici avem o echipa care a obtinut maximum de puncte. Este vorba, evident, de Belgia. Aceasta a invins-o in ultima etapa pe Finlanda cu scorul de 2-0. In celalalt meci al grupei, Danemarca nu le-a oferit nicio sansa rusilor, invingand cu scorul de 4-1. Accesand o sectiune speciala a site-ului, dedicata exclusiv EURO 2020 (2021) vei putea consulta clasamentul tuturor grupelor. Astfel, iti vei putea da seama ce echipe de pe locul 3 mai au sanse de calificare in optimi. Tot in acea sectiune vei putea lectura analizele fiecarui meci de la acest turneu final, analize insotite de cateva pronosticuri.

Statistici ultima etapa grupa B EURO 2020 - Rusia vs Danemarca

La pauza danezii conduceau cu scorul de 1-0, dupa ce Damsgaard marca in minutul 38. Yussuf Poulsen era cel care majora scorul in minutul 59. Cu 20 minute inainte de final, rusii reduceau din handicap. Autorul golului era Dzyuba, care marca din penalty. Christensen refacea diferenta de doua goluri pentru danezi cu un gol superb marcat in minutul 79. Scorul final era stabilit de Maehle, care inscria in minutul 82. Rusia prefera o asezare 3-4-2-1, iar Danemarca una tip 3-4-3.

Danezii au expediat zece suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale rusilor. Nordicii au excelat si la capitolul cornere, avand 7 lovituri de colt, fata de una singura a Rusiei. Goalkeeperul rus a avut nu mai putin de 6 interventii. De la rusi vedeau cartonasul galben Kudryashov si Diveyev, iar de la danezi Delaney.

Maehle si Christensen erau danezii care expediau doua suturi pe poarta rusilor. Danezii  completau 475 pase, in vreme ce rusii reuseau 224, procentajul lor de reusita fiind de doar 75%. Danezul Daniel Wass completa 43 dintr-un total de 44 pase, alt jucator din tabara formatiei gazda ce stralucea la capitolul pase fiind Delaney. Rusul Mario Fernandes dezamagea la acest capitol, doar 14 pase din 21 expediate gasindu-i pe coechipieri. In mod ciudat, Rusia castiga 40 dueluri aeriene, fata de doar 30 ale danezilor.

Statistici ultima etapa grupa B EURO 2020 - Finlanda vs Belgia

In aceasta partida belgienii nu aveau o misiune atat de usoara pe cat se asteptau multi. In minutul 64 Lukaku marca, golul lui fiind insa anulat dupa vizionarea VAR, pentru un offside milimetric. Goalkeeperul finlandezilor, Hradecky, comitea o eroare aparent de neinteles, introducandu-si mingea in poarta in minutul 74. Tabela era inchisa de belgianul Lukaku, acesta marcand al treilea sau gol la turneul final. Finlandezii preferau o formula 5-3-2, in vreme ce Roberto Martinez trimitea in teren o asezare tip 3-4-2-1.

Sapte suturi pe poarta expediau belgienii in aceasta partida, fata de unul singur al finlandezilor. In plus, belgienii aveau si o bara. Belgia domina si la capitolul cornere, avand 5, pe cand Finlanda nu executa nicio lovitura de colt. Arbitrul Felix Brych nu acorda nici macar un cartonas galben in aceasta partida.

Lukaku expedia trei suturi pe poarta, iar Eden Hazard doua. De la belgieni Vermaelen, Witsel si Buyata se descurcau foarte bine la capitolul pase. Arajuuri, Toivio si Glen reuseau asta la finlandezi.