Biletul Zilei - 7 Octombrie 2018

Expertul Legalbet, Paul, va recomanda Biletul Zilei - 7 Octombrie 2018, format din doua evenimente, Liverpool - Manchester City, din Premier League, si Lazio - Fiorentina, din Serie A, la o cota totala de 3.21.

Liverpool - Manchester City (ora 18:30)

Primele doua formatii din Premier League se intalnesc duminica, in duel direct pe Anfield. Liverpool vine dupa un meci foarte prost facut la Napoli, in Champions League, cedat cu 0-1. "Cormoranii" n-au izbutit sa traga nici macar un singur sut pe poarta adversa. In aceeasi runda de Liga Campionilor, City s-a impus cu greu la Hoffenheim, 2-1, printr-un gol reusit de David Silva, cu trei minute inainte de final.

Sunt trei meciuri la rand fara victorie pentru baietii lui Klopp, dar modalitatea prin care Liverpool a castigat ultimele doua dueluri cu "cetatenii" ne cam da impresia ca nu conteaza forma de moment. A fost un 4-3 in campionat si un 3-0 sec in "sferturile" Champions League.

Va fi o partida ce nu are cum sa semene cu cea de la Napoli, deoarece spatiile vor fi altele, iar atmosfera de pe Anfield nu te lasa sa nu dai totul.

Lazio - Fiorentina (ora 16:00)

Lazio vine dupa o partida ciudata de Europa League, 1-4 la Frankfurt, in care a jucat o buna perioada de timp in 9 oameni. A fost cea de-a doua infrangere consecutiva cu cel putin trei goluri primite, dupa cea suferita in campionat, 1-3 cu AS Roma. In Serie A, Lazio ocupa locul 7, cu 12 puncte stranse in 7 etape. De cealalta parte, Fiorentina a castigat un meci ce se anunta foarte complicat, 2-0 cu Atalanta, pe propria arena. Astfel, baietii lui Pioli au urcat pe locul 4 in campionat, cu 13 puncte acumulate in 7 runde. Interesant este ca Fioentina are o ofensiva productiva, dar care merge mai greu in deplasare. Asta desi Fiorentina a inregistrat 17 suturi pe poarta la ultimele doua deplasari.

In sezonul trecut, cele doua formatii au remizat la Roma, 1-1, iar la Firente, Lazio s-a impus cu 4-3. Am avut de fiecare data cel putin 10 suturi pe poarta. La cat de fragila arata defensiva gazdelor uneori, nu vad de ce n-am paria pe aceasta linie.