Ponturi Europa League 20.4: Besiktas v Lyon

Meciul din prima mansa a fost unul foarte tensionat si a inceput cu o intarziere de aproximativ 45 de minute, dupa ce fanii francezi au invadat terenul din cauza tortelor aruncate de suporterii turci.

Toate aceste tensiuni au avut un impact asupra jocului ambelor echipe, insa turcii s-au mobilizat mai bine si au marcat primii prin Ryan Babel in minutul 15. Repriza a doua si mai ales finalul de meci a apartinut gazdelor, care au marcat prin Tolisso si Morel si meciul s-a incheiat cu scorul de 2-1 pentru francezi.

Avantajul este ina unul extrem de fragil pentru Lyon. Ambele echipe practica un fotbal ofensiv, dar avantajul propriului teren, precum si golul marcat in deplasare, va reprezenta un plus major pentru Besiktas. De cealalta parte, Lyon este perfect constienta ca avansul din prima mansa este unul fragil, dar si de forta lui Besiktas pe propriul teren, fapt pentru care vor incerca sa inscrie in aceasta mansa retur si nu cred ca vor aborda o strategie defensiva, care le-ar putea fi fatala.

In 10 din 11 meciuri jucate in Europa de catre Besiktas sezonul acesta, ambele echipe au inscris

Liderul din Turcia vine din Liga Campionilor, acolo unde s-a clasat pe pozitia a 3-a intr-o grupa cu Napoli, Benfica si Dynamo Kiev.
In 5 din cele 6 meciuri jucate in faza grupelor Ligii Campionilor de catre Besiktas, ambele echipe au inscris.
Besiktas si-a continuat parcursul in Europa League, acolo unde i-a eliminat pe Hapoel Beer Sheva si Olympiakos, iar acum lupta cu Lyon pentru un loc in careul de asi.
Turcii au jucat 5 meciuri in Europa League pana acum, inclusiv meciul tur cu Lyon, iar in toate aceste 5 meciuri ambele echipe au marcat.

Pont Besiktas v Lyon: Ambele echipe marcheaza – cota 1.42 la Unibet

Besiktas este o adevarata forta in meciurile jucate pe propriul teren

In cele 13 meciuri jucate pe propriul teren in Super Lig, Besiktas a bifat 10 victorii si 3 rezultate de egalitate.
Besiktas are un parcurs increzator pe propriul teren, nu doar in campionat, ci si in cupele europene. In cele 3 meciuri jucate in faza grupelor Ligii Campionilor, turcii au obtinut 3 rezultate de egalitate, iar in Europa League are 2 victorii in tot atatea meciuri jucate in fata propriilor suporteri.

Pont Besiktas v Lyon: Handicap Asiatic Besiktas 0 – cota 2.03 la Netbet

Lyon a marcat 18 goluri in actualul sezon de Europa League

Ca si formatia turca, Lyon vine din Liga Campionilor, acolo unde s-a clasat pe pozitia a 3-a intr-o grupa cu Juventus, Sevilla si outsider-ul Dinamo Zagreb. A fost o grupa in care Lyon a obtinut 8 puncte, 6 cu Dinamo Zagreb si a smuls cate 1 punct de la Juventus si Sevilla.
Lyon s-a calificat astfel in primavara Europeana din Europa League, iar din acel moment jocul francezilor a fost unul mult mai convingator. Pana in aceasta faza, Lyon a eliminat adversari dificili, precum AZ Alkmaar si AS Roma. Francezii au bifat 4 victorii si o singura infrangere in mansa retur cu Roma, scor 2-1, lyonezii erau insa la adapostul unui rezultat de 4-2 inregistrat pe propriul teren.

Pont Besiktas v Lyon: Peste 2.5 goluri – cota 1.47 la Betano