Pontul Zilei - 21 iulie 2019

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Pontul Zilei de duminică, 21 iulie 2019, care vine de la meciul HNK Hajduk Split - NK Istra 1961 (ora 21:00), din etapa a 1-a a campionatului Croaţiei, care va avea loc pe stadionul "Poljud" din Split.

Pariază acum pe meciul Hajduk Split - NK Istra 1961!

Hajduk Split este unul dintre cele mai iubite cluburi din Croaţia, care are în palmares 6 titluri şi 6 cupe. Clubul a fost înfiinţat în 1911, însă niciodată nu a avut un rezultat mai ruşinos decât acum, pe 18 iulie 2019. Echipa antrenată de Siniša Oreščanin a jucat în turul I preliminar al Europa League cu Gżira United. În tur, pe 9 iulie 2019, croaţii s-au impus în Malta cu scorul de 2-0, datorită golurilor marcate de ungurul Ádám Gyurcsó (44) şi Ivan Dolček (90+6). În retur, "Bili" au deschis scorul prin libanezul Bassel Jradi (7) şi totul era în grafic. După pauză, inexplicabil, Gżira United a reuşit o spectaculoasă răsturnare de scor, înscriind 3 goluri prin brazilianul Jefferson de Assis (57) şi Hamed Koné (69). Mai mult, în prelungiri, în minutul 90+6, Hamed Koné (fost la Academica Clinceni şi FC Voluntari) a marcat golul unei calificări istorice.

► Top 5 HNK Hajduk Split

• a suferit joi cea mai umilitoare eliminare din cupele europene, 2-0 şi 1-3 cu Gżira United
  • dacă ar fi trecut de maltezi, Hajduk ar fi jucat în turul al-II-lea cu FK Ventspils
  • s-a clasat în sezonul trecut pe locul 4 în clasamentul 1. HNL, având 62p
  • a marcat cel puţin un gol în ultimele 10 meciuri de acasă cu NK Istra 1961
  • va juca în etapa următoare cu NK Varaždin (deplasare)

Conform casei de pariuri Fortuna (click aici pentru recenzie), Hajduk Split are cota 1.25 pentru un succes iar NK Istra 1961 are cota 10.50 pentru o victorie. Egalul este cotat cu 4.90

Ultimele 5 rezultate din 1. HNL dintre Hajduk Split şi NK Istra 1961, pe stadionul "Poljud", au fost 4-0, 2-0, 3-2, 3-1 şi 4-1

NK Istra 1961 s-a clasat în sezonul 2018-2019 pe locul 9, având 25p şi a trebuit să joace la baraj pentru a evita retrogradarea. "Verudeži" au fost la 6p de NK Inter Zaprešić, formaţie care a terminat pe locul 8 şi a avut 11p avans faţă de ultima clasată NK Rudeš Zagreb, echipă care a retrogradat direct în 2. HNL. Gruparea din Pula a jucat la baraj o dublă manşă cu HNK Šibenik, echipă care a terminat pe locul secund în 2. HNL, după NK Varaždin, care a promovat direct 1. HNL. Rezultatele au fost HNK Šibenik - NK Istra 1961 1-1 (pe 31 mai 2019) şi NK Istra 1961 - HNK Šibenik 2-0 (pe 3 iunie 2019). Echipa antrenată de Ivan Prelec s-a impus cu scorul general de 3-1 şi a rămas în prima ligă. "Zeleno-žuti" au ca obiectiv în sezonul 2019-2020 să evite ultimele două locuri, 9 şi 10, pentru a evita barajul sau retrogradarea.