Pontul Zilei - 18 aprilie 2019

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Pontul Zilei de joi, 18 aprilie 2019, care vine de la meciul Chelsea - Slavia Praga (ora 22:00), din manşa a doua a semifinalei Europa League, care va avea loc pe stadionul "Stamford Bridge" din Londra.

Pariază acum pe meciul Chelsea - Slavia Praga!

În urmă cu o săptămână, Slavia Praga a jucat cu Chelsea pe "Eden Aréna" şi a pierdut cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de fundaşul spaniol Marcos Alonso, în minutul 86. Cehii au avut 7 cornere, iar englezii 4 şi au şutat de 3 ori pe spaţiul porţii, faţă de adversar care a avut 2 reuşite. Posesia a fost în favoalea "albaştrilor", 57% la 43%.

Echipa patronată de Roman Abramovich are probleme în Premier League, unde se află pe locul 5 în clasament, care nu este de Liga Campionilor. "The Blues" au 66p după 34 de etape disputate şi nu sunt siguri că prind cupele europene în sezonul viitor, însă dacă vor câştiga Europa League, ar avea asigurată prezenţa în Liga Campionilor.

În ultima etapă din campionat, londonezii au jucat în deplasare pe "Anfield" cu FC Liverpool, în faţa căreia au pierdut cu scorul de 2-0. Cele două goluri ale "cormoranilor" au fost marcate de Sadio Mané (51) şi Mohamed Salah (53).

Chelsea a terminat primii în Grupa L, câştigând 16p din 18 cu FC BATE Borisov, MOL Vidi FC Székesfehérvár şi PAOK Salonic. În şaisprezecimi, echipa antrenată de Maurizio Sarri a eliminat-o pe Malmö FF (2-1 şi 3-0), iar în optimi a trecut de Dinamo Kiev (3-0 şi 5-0).

Conform casei de pariuri Fortuna (click aici pentru recenzie), Chelsea are cota 1.35 pentru un succes iar Slavia Praga are cota 10.00 pentru o victorie. Egalul este cotat cu 5.10.

Echipa patronată de Sinobo Group este lideră în campionatul Cehiei, unde are după 28 de etape disputate 69p în clasament, cu 5p mai multe decât campioana Viktoria Plzeň şi cu 15p decât marea sa rivală, Sparta Praga. Titlul se va decide în Fortuna liga după ce va începe faza de play-off.

În ultima etapă din campionat, praghezii au jucat pe teren propriu cu marea lor rivală, Sparta Praga, în cel mai aşteptat meci al fotbalului din Cehia. Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Golul gazdelor a fost marcat de Tomáš Souček în minutul 20, iar al oaspeţilor de Srđan Plavšić în minutul 53.

Echipa antrenată de Jindřich Trpišovský fost eliminată din Liga Campionilor de Dinamo Kiev, însă a reuşit în Grupa C din Europa League să termine pe locul 2, după Zenit Sankt Petersburg, dar înaintea lui Girondins Bordeaux şi FC København. În şaisprezecimi, "Červenobílí" au trecut de Racing Genk (0-0 şi 4-1), iar în optimi au eliminat-o pe Sevilla FC (2-2, 2-2, 4-3p).

Dacă va reuşi să o elimine pe Slavia Praga, aşa cum e de aşteptat, Chelsea va juca în semifinale pe 2 mai şi 9 mai cu învingătoarea dintre Eintracht Frankfurt şi Benfica Lisabona, prima manşă urmând a fi în deplasare. În tur, portughezii au câştigat pe teren propriu cu scorul de 4-2.

Chelsea - Slavia Praga 4-3 (4-1)