EURO 2020: Surprize si dezamagiri in prima etapa din grupa B

In prima etapa a grupei B Belgia nu a avut nicio emotie impotriva Rusiei. In celalalt meci, primul al grupei, de altfel, Danemarca nu trebuia nici ea in mod normal sa aiba emotii in fata Finlandei. Doar ca din minutul 43 nimic nu a mai fost normal in acel meci, dupa accidentul care era sa il coste viata pe Eriksen. Dupa reluarea meciului danezii nu au putut sa joace mai nimic si cine ii poate invinovati? Mai jos vom prezenta cateva date statistice din prima runda a grupei B, care au menirea de a va ajuta la ponturile viitoare. In plus, daca doriti sa consultati analizele fiecarui meci in parte de la turneul final, o puteti face intr-o sectiune speciala. La finalul fiecarei analize veti gasi 3 recomandari legate de acel meci.

Statistici prima etapa grupa B EURO 2020 - Danemarca vs Finlanda

Singurul sut la poarta al finlandezilor a adus si singurul gol al partidei. Acesta era reusit de Pohjanpalo, la finalul primei ore de joc. Danemarca putea egala, insa Hojbjerg suta destul de slab un penalty in minutul 74. Asezarea Danemarcei era 4-3-2-1, Finlanda preferand asezarea tip 3-5-2.

In prima repriza danezii aveau 4 suturi pe poarta, iar in a doua expediau doua suturi pe poarta. Danezii au avut 8 cornere, iar finlandezii niciunul. In schimb, goalkeeperul finlandez avea doua interventii, in vreme ce Kasper Schmeichel a primit gol la singurul sut pe poarta al Finlandei. Danezii nu primeau niciun cartonas galben, in vreme ce din echipa Finlandei luau avertisment Robin Lod si Tim Sparv.

Statistici prima etapa grupa B EURO 2020 - Belgia vs Rusia

Belgienii se impuneau cu 3-0 in meci. Deschiderea de scor venea inca din minutul 10 de la Lukaku, autorul assistului fiind Mertens. In minutul 34 Meunier dubla diferenta, tabela fiind inchisa in minutul 88 de catre Lukaku. Cel ce oferea pasa de gol era Meunier. Asezarea Belgiei era 3-4-2-1, iar cea a Rusiei 4-2-3-1.

In mod surprinzator, in aceasta partida nu se arata nici macar un cartonas galben. Rusia executa patru cornere, fata de cele doua ale belgienilor. Belgia a expediat 4 suturi pe poarta, fata de unul singur al Rusiei.

Toby Alderweireld este singurul care a depasit bariera celor 100 pase reusite, belgianul avand 102. Echipa Belgiei a reusit 673 pase, mai mult decat dublul paselor reusite de rusi. Dries Mertens a dezamagit la acest capitol, din cele 14 pase incercate belgianul reusind doar 8. In schimb, Vermaelen nu a gresit niciuna dintre cele 19 pase expediate. Din tabara rusilor, Kuzyaev nu gresea niciuna dintre cele 6 pase trimise. Rusul evolua 29 minute.