EURO 2020: Surprize placute si dezamagiri in Tara Galilor vs Danemarca

Prima optime de finala a acestui Campionat European ar putea insemna si partda cu diferenta cea mai mare de scor din fazele eliminatori. Galezii au inceput curajos meciul, in final pierzand insa cu 0-4. Dolberg marca primele doua goluri, in minutele 27 si 48. Maehle ducea scorul la 3-0 in minutul 88, Braithwaite inchizand tabela in primul minut de prelungire.

A fost al doilea duel al Danemarcei la acest turneu final in care aceasta a marcat 4 goluri. Primul se petrecea contra Rusiei, cand invingea cu 4-1. Despre duelul Danemarcei din sferturi vei afla mai multe intr-o sectiune speciala destinata EURO 2020 (2021). Tot aici poti consulta si parcursul danezilor de pana acum. Tara Galilor a preferat o asezare 4-2-3-1, in vreme ce Hjulmand introducea in teren o asezare tip 3-4-3.

Rodon, Moore, Brooks si Bale vedeau cartonasul galben de la galezi, in vreme ce Harry Wlson era eliminat direct in minutul 90. In schimb, nordicii nu primeau niciun avertisment. Danemarca avea nu mai putin de 8 suturi pe poarta, fata de unul singur al galezilor. De mentionat ca danezii aveau si o bara. Tara Galilor executa un singur corner, iar Danemarca 9.

Statistici Tara Galilor vs Danemarca - Cifre jucatori

Jucatorii danezi au reusit 21 driblinguri in acest meci, fata de cele doar 6 ale galezilor. Dolberg expedia trei suturi pe poarta, iar Maehle doua. Danezii completau 399 pase, fata de cele 354 ale galezilor. Procentajul de reusita al paselor a fost la Tara Galilor de 84%, iar la Danemarca de 86%. Din tabara danezilor, dintre cei care au jucat mai bine de o repriza un procentaj de reusita mai mare de 90% il reuseau Hojbjerg, Simon Kjaer si Darmstaadt. De la galezi reusea asta Mepham. La danezi un procentaj mai mic de 80% la acest capitol il aveau Christensen, Larsen si Delaney. De la galezi atacantul Kieffer Moore avea chiar un procentaj mai mic de 50% in ceea ce priveste pasele reusite.

Danemarca se impunea si la duelurile aeriene, aceasta castigand 27, fata de 23 ale Tarii Galilor. Simon Kjaer a avut cifre impresionante si aici, impunandu-se in toate cele 8 dueluri aeriene la care a luat parte. Sa spunem ca Danemarca a pierdut 13 baloane in propria jumatate a terenului, iar Tara Galilor 15.