Cota 2 din 1 martie 2017

Astazi sunt destule meciuri de fotbal in care evolueaza echipe de top, insa majoritatea se disputa in Cupa, asa ca le voi evita.

Real Madrid - Las Palmas

Tot azi se desfasoara insa si o etapa din Primera Division, meciul pe care ma voi axa desfasurandu-se intre Real Madrid si Las Palmas. Madrilenii sunt liderii campionatului, avand un punct in fata Barcelonei, dar si un meci mai putin. Asadar, chiar daca joaca pe teren propriu cu Las Palmas, formatie aflata pe locul 13, nu isi permit sa se relaxeze.

Exact asta au facut ''galacticii'' weekendul trecut in fata celor de la Villarreal in primul sfert de ora al reprizei secunde, cand au primit doua goluri. Din fericire pentru ei, si-au revenit din aceasta stare, in final impunandu-se cu 3-2. Echipa antrenata de Zidane a obtinut 15 victorii si doua remize in ultimele 17 partide de pe teren propriu in La Liga, fiind improbabil sa se incurce de Las Palmas. In schimb, oaspetii au obtinut doar doua puncte in precedentele 10 deplasari din campionat, marcand o singura data in ultimele 4 astfel de meciuri.

Noua dintre cele 15 victorii ale ''galacticilor'' de care va vorbeam mai sus au fost obtinute la o diferenta de cel putin doua goluri, lucru pe care sunt aproape convins ca il vor obtine si acum. In plus, in ultimele 3 intalniri directe de pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a inscris de 15 ori, primind doar doua goluri.

Pont Real Madrid - Las Palmas: Real Madrid peste 2.5 goluri (1.37)

Federer - Donskoy

A doua partida de pe biletul zilei provine din tenis, acolo unde Roger Federer il va intalni pe Evgeny Donskoy, intalnire programata a incepe la 18:30. Dupa castigarea turneului de Grand Slam de la Australian Open, elvetianul Federer, cap de serie numarul 3, l-a invins in primul tur de la Dubai pe francezul Benoit Paire, scor 6-1; 6-3. Astfel, Federer ne demonstreaza ca inca mai are un cuvant de spus in tenisul de cel mai inalt nivel. Asta in ciuda faptului ca nu multa lume ii mai dadea sanse, avand in vedere mai ales accidentarea de anul trecut, care l-a facut sa lipseasca in partea secunda a sezonului.

De partea cealalta, Donskoy vine din calificari, acolo unde a trecut in minimum de seturi de Gojowczyk si James McGee. Tot doua seturi i-au trebuit rusului sa-l invinga si pe conationalul sau, Mikhail Youzhny. Acum insa Donskoy il va avea in fata pe marele Federer, aflat intr-o forma de senzatie, caruia mi se pare extrem de greu sa ii ia minim un set.

Pont Federer - Donskoy: Federer (-1.5 seturi) (1.18)

Young - Kyrgios

Ramanem la tenisul masculin, insa ne mutam la Acapulco, acolo unde la miezul noptii este programata partida dintre Donald Young si Nick Kyrgios, contand pentru turul secund al turneului de la Acapulco. In precedentele doua saptamani, Young a ajuns in semifinale la Memphis si Delray Beach, doua turnee din tara sa natala, pe parcurs eliminandu-i pe Isner si Karlovic, cei mai buni doi ''big serveri'' ai circuitului ATP, toate cele 4 seturi contra celor doi fiind castigate insa la tie-break, Young neavand nici macar o sansa de break. In primul tur de la Acapulco, Young s-a impus la tie-break in primul set in fata lui Tomic, in al doilea australianul abandonand.

Nick Kyrgios, cap de serie numarul 6, a ajuns saptamana trecuta in semifinale la Marseille, acolo fiind invins de francezul Tsonga in 3 seturi. Tot in maximum de seturi a trecut Kyrgios si in primul tur de la Acapulco de israelianul Dudi Sela, dupa ce il pierduse pe primul.

Young si Kyrgios s-au mai intalnit o singura data. Se intampla in 2014, intr-un challenger pe zgura, acolo unde jucatorul de la Antipozi se impunea cu un dublu 6-4. Si  acum cred ca tot Kyrgios se va impune, avand in vedere mai ales jocul practicat saptamana trecuta in fata lui Tsonga. De cealalta parte Young se bazeaza mai mult pe serviciu, cu greu reusind un break.

Pont Young - Kyrgios: Kyrgios castiga (1.2)