Cota 2 - 29 August 2018

Tipsterul Legalbet Wallberg ne recomanda Cota 2, alcatuita din doua meciuri importante ale zilei de miercuri, unul din play-off-ul Champions League iar celalalt din Anglia Cupa Ligii.

► Everton - Rotherham United (ora 21:45)

Duel dezechilibrat in 1/32-imile de finala din Cupa Ligii Angliei intre gruparea din Premier League, Everton si cea din Championship, Rotherham. Va fi prima confruntare directa intre cele doua. Everton a inceput destul de bine noul sezon si s-a mentinut neinvinsa in cele trei etape disputate in Premier, aratand o forma foarte buna in ofensiva. Everton a marcat cate doua goluri in fiecare din cele trei meciuri, apararea insa fiind punctul slab si din cauza careia au pierdut puncte importante. In etapa de debut Caramelele au remizat spectaculos, scor 2-2, pe terenul lui Wolves, dupa ce au condus de doua ori insa s-au vazut egalati de fiecare data. A urmat apoi prima victorie, venita pe teren contra lui Southampton, scor 2-1, pentru ca la sfarsitul saptamanii trecute sa bifeze o noua remiza spcetaculoasa, scor 2-2, pe terenul lui Bournemouth, desi au avut meciul in mana si au condus cu 0-2 in minutul 66. De partea sa, Rotherham nu a impresionat cu nimic in debutul de sezon din Championship iar dupa cinci etape disputate ocupa doar locul 15 al clasamentului, inregistrand 2 victorii si 3 infrangeri, cu un golaveraj de 5/10. Ei au pierdut ambele meciuri disputate in deplasare, cu un categoric 5-1 in etapa de debut contra lui Brentford si cu 2-0 in etapa a 3-a pe terenul lui Leeds.

► PSV Eindhoven - FC BATE Borisov (ora 22:00)

Duel retur contand pentru play-off-ul Champions League, extrem de important pentru ambele echipe tinand cont ca miza este una uriasa – calificarea in grupe. In disputa din Belarus cei de la BATE au avut motive serioase de bucurie si sa spere ca se pot califica mai departe, dupa ce mai intai au deschis scorul inca din minutul 9 al meciului iar apoi eu egalat la 2 in minutul 88. Nu a fost suficient insa, PSV trecand in avantaj doar un minut mai tarziu si obtinand victoria. Cred ca PSV va aborda cu maxima seriozitate si concentrare meciul retur de pe teren propriu si nu va incerca nicidecum sa-si apere avantajul luat, ci sa si-l majoreze pentru a sta fara emotii. A fost primul meci european pentru olandezi in noul sezon, castigarea trofeului de campioana aducandu-i direct participarea in play-off. PSV a debutat foarte bine in campionatul domestic iar dupa trei etape disputate are maximum de puncte, cu un golaveraj solid de 8/2. De cealalta parte, BATE vine dupa un parcurs mai lung in preliminarii, dupa ce a trecut de fiecare data cu emotii, cu acelasi scor general de 2-1, intai de finlandezii de la HJK iar apoi de azerii de la Qarabag. In campionatul din Belarus cei de la BATE merg foarte bine si sunt lideri autoritari, dupa ce in 18 etape disputate a suferit 1 singura infrangere, a remizat de alte 3 ori iar in rest a obtinut doar victorii, insa nivelul campionatului este totusi unul scazut.