Biletul zilei 6 octombrie 2016

Astazi va debuta etapa a doua din zona europeana a preliminariilor CM, toate meciurile avand loc incepand cu ora 21:45, unele fiind destul de interesante, capul de afis reprezentandu-l cel dintre Italia si Spania.

Italia - Spania

Cele doua formatii fac parte din grupa G. Spania s-a distrat in prima etapa, invingand-o pe teren propriu cu 8-0 pe  Lichtenstein, asta desi la pauza scorul era doar 1-0. Diego Costa, Morata si David Silva au marcat de doua ori. Italienii au avut ceva mai multe emotii, chiar daca s-au impus cu 3-1 in Israel. La pauza scorul era 2-1, Chiellini fiind eliminat in minutul 55. Golul care i-a linistit pe italieni a fost marcat de Immobile, cu 7 minute inainte de final. Italienii nu au mai pierdut un meci oficial pe teren propriu din 1999, fie ca vorbim de preliminariile Campionatului European sau ale Campionatului Mondial. De cealalta parte, ultima infrangere in deplasare a Spaniei in preliminariile CM a venit in 1993.

Chiellini este suspendat, Verratti fiind nerefacut 100%, motiv pentru care probabil selectionerul Giampiero Ventura nu il va introduce in teren. De asemenea, Daniele Rugani este accidentat. In ciuda absentei lui Chiellini, Italia beneficiaza de o defensiva destul de puternica, lucru care credem ca se va vedea si diseara. Italia nu a pierdut niciodata in istorie un meci pe teren propriu din preliminariile CM, indoindu-ne ca se va intampla acum asta. In plus, spaniolilor nu le convine stilul de joc practicat de echipe precum Italia. Asta s-a vazut si la EURO 2016, cand au fost eliminati de italieni in optimi.

Austria – Tara Galilor

Al doilea meci de pe biletul zilei va avea loc intre Austria si Tara Galilor, doua echipe despre care putem spune ca au evoluat surprinzator de bine in preliminariile EURO 2016, la turneul final  austriecii fiind eliminati in faza grupelor, galezii ajungand in semifinale. In preliminariile CM 2018 ambele au debutat cu dreptul, adversarele fiind insa modeste. Astfel, Austria a invins-o in deplasare pe Georgia cu 2-1, in vreme ce Tara Galilor nu a avut nicio emotie pe teren propriu in fata Moldovei, impunandu-se cu 4-0. Austriecii au suferit doar doua infrangeri in precedentele 12 partide pe teren propriu din preliminariile CM, pe cand galezii au o singura victorie in ultimele 5 deplasari din aceleasi preliminarii.

Galezii au lasat o impresie placuta la EURO 2016, avand in lot multi jucatori de valoare, care pot desface usor apararea adversa. In schimb, forma Austriei din preliminariile CE 2016 pare sa fi disparut la turneul final, lucru aratat si in meciul cu Georgia, cand au primit gol, marcand doar doua. Astfel, pe biletul zilei vom actiona in consecinta, alegand faptul ca galezii vor pleca neinvinsi.

Biletul este realizat la casa de pariuri 888sport (click aici pentru recenzie).