Biletul Zilei - 5 Septembrie 2018

Expertul Legalbet, Paul, va recomanda biletul zilei de miercuri, 5 septembrie, la o cota de 2.30. Meciurile Jorge Wilstermann - Real Potosi si Naomi Osaka - Lesia Tsurenko ar trebui sa ne aduca un profit frumusel.

Jorge Wilstermann - Real Potosi (ora 22:00)

Gazdele au doua infrangeri in acest sezon, insa ambele au venit impotriva formatiilor din La Paz, Bolivar si The Strongest. Si amandoua au fost in deplasare. Pe teren propriu, Wilstermann are trei victorii si o remiza, golaveraj 7-3. Se afla pe locul 8 in clasament, cu 12 puncte acumulate in etape.

Real Potosi are in continuare probleme financiare si este condusa de un presedinte interimar care ar trebui sa fie la pensie. La club este un dezastru total, iar asta s-a vazut in ultima etapa, cand Real a pierdut, pe teren propriu, cu San Jose, scor 0-5. Este pe ultima pozitie in Bolivia, cu 4 puncte stranse in 8 meciuri, golaveraj 4-23. Are cea mai slaba aparare din campionat.

Wilstermann a castigat ultimele 4 dueluri directe, marcand nu mai putin de 17 goluri. Orice alt rezultat in afara de o victorie a gazdelor ar fi o surpriza incredibila. Dar noi nu credem in miracole si vom paria ca Wilstermann le va umple de goluri poarta celor de la Real Potosi.

Naomi Osaka - Lesia Tsurenko (ora 19:00)

In sferturile de finala de pe tabloul feminin de la US Open, avem un duel intre doua jucatoare la care nu ma asteptam sa ajunga aici. Osaka a demonstrat ca este capabila sa faca turnee bune, desi are doar 20 de ani, insa nipona n-a fost in cea mai buna forma in ultima vreme. Totusi, sa nu uitam de titlul de la Indian Wells, din luna martie, singurul de rang WTA din cariera. A trecut de Siegemund, Glushko, Sasnovich si Sabalenka pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, cedand set doar cu jucatoarea din Belarus.

Tsurenko are patru titluri importante in palmares, ultimul venind in 2018, la Acapulco. De obicei insa, sportiva de 29 de ani nu impresioneaza la turneele de Mare Slem. Dar aceasta performanta a fost cumva anuntata de un tenis foarte frumos practicat la Cincinnati, unde a fost scoasa in sferturile de finala de Simona Halep. Si ea a cedat un singur set, in disputele cu Van Uytvanck, Wozniacki, Siniakova si Vondroussova.

Poate parea ca Tsurenko a avut adversare mai grele si cam asa a fost, chit ca Wozniacki clar n-a fost 100% din punct de vedere fizic. Insa Osaka ar trebui sa domine acest duel, in primul rand datorita serviciului. Apoi, daca evita un duel pe backhand, poate s-o domine pe Tsurenko pe partea de forehand. Primul argument mi se pare totusi cel mai puternic, chiar daca nu mai vorbim de suprafete rapide asa cum erau odata la Flushing Meadows.