Biletul Zilei - 31 Octombrie 2018

Expertul Legalbet, Paul, va recomanda Biletul Zilei - 31 Octombrie 2018, format din doua evenimente, Gaz Metan Medias - CFR Cluj si RB Leipzig - Hoffenheim, la o cota totala de 4.15.

Gaz Metan Medias - CFR Cluj (ora 21:45)

Medias sta bine in clasamentul Ligii 1, fiind pe pozitia a 5-a, cu 21 de puncte stranse in 13 runde, golaveraj 15-17. In ultima etapa, a remizat, la Dunarea Calarasi, scor 0-0. S-a chinuit serios in precedentul tur din Cupa Romaniei, la Bucovina Radauti. Gazdele au deschis scorul in minutul 83, iar Yazalde i-a salvat pe medieseni cu o reusita in minutul 92. Oaspetii s-au impus in cele din urma la penaltiuri.

Dincolo, CFR Cluj este liderul campionatului, cu 26 de puncte, golaveraj 16-9. In runda trecuta, a invins la Sepsi, scor 2-1, victorie adusa de Deac, dintr-un penalty, in minutul 91. Deloc surprinzator, trupa lui Conceicao are cea mai buna aparare din competitia interna. CFR a trecut in etapa precedenta din Cupa de Chindia Targoviste, in deplasare, scor 1-0.

In disputa din campionat, cele doua au remizat, scor 0-0. Ambele vor aborda cu seriozitate acest duel si s-ar putea sa vedem un nou scor "alb". In orice caz, ma astept la echilibru.

RB Leipzig - Hoffenheim (ora 21:45)

Este un duel intre doua formatii care au facut doar meciuri de 3+ in istoria intalnirilor directe. Hoffe a castigat in etapa trecut de campionat, acasa, cu Stuttgart, scor 4-0. De ce este acest meci un reper? Pentru ca este prima partida din acest sezon in care baietii lui Nagelsmann n-au incasat gol. De dat, au dat in toate. RB Leipzig a remizat, acasa, cu Schalke, scor 0-0, insa nu trebuie sa ne luam dupa acest meci daca vrem sa ne dam seama de puterea ofensiva a gazdelor. In precedentele cinci partide de acasa, in toate competitiile, Leipzig marcase de fiecare data de cel putin doua ori.

Nu vad cum aceasta disputa poate sa fie fara goluri. Ambele aparari joaca sus, pot fi surprinse usor pe contraatac, iar aceasta este o arma cu care amandoua echipele se pot lauda.