Un arbitru din Serbia a fost arestat pentru că a favorizat echipa gazdă

Srđan Obradović, un arbitru sârb în vârstă de 48 de ani, a fost arestat de poliţie, fiind acuzat că ar fi aranjat rezultatul unui meci din Superliga Srbije.

FK Spartak Subotica - FK Radnički Niš, un meci pentru locul 3

Duminică 13 mai, pe stadionul "Subotica City Stadium", a avut loc meciul FK Spartak Subotica - FK Radnički Niš, în etapa a 6-a a campionatului Serbiei, grupa Championship. Înaintea meciului, ambele echipe aveau 34 de puncte, FK Spartak Subotica fiind pe locul 3, iar FK Radnički Niš pe poziţia a 4-a. În Superliga Srbije, campioana Steaua Roşie Belgrad va juca în Liga Campionilor, în timp ce ocupantele locurilor 2 şi 3 şi câştigătoarea Cupei Serbiei, vor participa în Europa League. Aşadar miza meciului era mare, pentru că era un duel direct între două contra-candidate la locul 3, în condiţiile în care Steaua Roşie Belgrad a câştigat deja titlul, iar FK Partizan Belgrad probabil va termina pe poziţia a doua.

Srđan Obradović a favorizat decisiv gazdele

Meciul FK Spartak Subotica - FK Radnički Niš s-a terminat 0-0 la pauză. În repriza a doua, în minutul 49, arbitru Srđan Obradović l-a eliminat pe atacantul oaspeţilor, Milan Pavkov, căruia i-a arătat în decurs de câteva secunde, două cartonaşe galbene, inclusiv cel roşu. Având avantajul unui om în plus şi jucând acasă, "şoimii" au forţat victoria, pe care au obţinut-o cu scorul de 2-0. Cele două goluri au fost marcate de atacantul Nemanja Nikolić, care a transformat două lovituri de la 11 metri, acordate de centralul Srđan Obradović.

Arbitrul Srđan Obradović a fost reţinut pentru 48 de ore

Conform poliţiei sârbe, arbitru Srdjan Obradovic a fost învinuit de abuz şi de favorizarea echipei gazdă, care a fost ajutată decisiv în penultima etapă să câştige meciul şi să prindă un loc de Europa League. Arbitrul a fost reţinut pentru 48 de ore, urmând să fie supus unui interogatoriu pentru lămurirea situaţiei.