Trei ponturi pe care le recomand la FCSB – Dinamo

Astazi, incepand cu ora 20:30, FCSB vrea sa puna capat seriei de 10 partide fara victorie in fata lui Dinamo. Curios este ca, inaintea acestor 10 partide, FCSB reusea sa nu piarda contra lui Dinamo in 11 partide la rand.
Echipa probabila FCSB (4-1-4-1): Nita – Enache, Pintilii, Moke, Momcilovic – Muniru-Jakolis, Boldrin, Ov. Popescu, Fl. Tanase – Alibec
Echipa probabila Dinamo (4-3-3): Cerniauskas – Romera, M. Popescu, Dielna, St. Filip – Busuladzic, Nistor, Mahlangu – Hanca, Nemec, Oliva

Runda trecuta, FCSB a fost invinsa de Viitorul Constanta cu 3-1, oaspetii evoluand in inferioritate numerica inca din minutul 17, dupa ce Tamas a vazut cartonasul rosu. Golul ‘’ros-albastrilor’’ a fost inscris de Alibec in minutul 79, acea reusita putand conta mai mult decat ne-am imagina in lupta pentru titlu. Doar doua victorii a obtinut FCSB in ultimele 7 partide de Liga I, iar daca va continua intr-un asemenea ritm nu va avea nicio sansa la titlu. Trei victorii si trei remize a obtinut formatia antrenata de Reghecampf in ultimele 6 runde din Liga I. Odata cu victoria de ieri a celor de la CFR Cluj, FCSB a coborat pe pozitia a treia.

Dinamo se afla pe penultima pozitie, o victorie astazi apropiind-o la un singur punct de FCSB. De la inceputul acestui play-off, ‘’cainii rosii’’ n-au mai muscat pe nimeni, inregistrand 3 remize albe: doua in campionat si una in Cupa Romaniei. Aici au fost eliminati la jumatatea saptamanii de CSU Craiova dupa loviturile de departajare. Din ultimele 5 deplasari in prima liga, dinamovistii au obtinut o victorie, o remiza, suferind 3 infrangeri.

Dupa cum am spus mai sus, Dinamo este neinvinsa in intalnirile directe de 10 partide. Adaugand si forma actuala in care se gaseste FCSB, dar si defensiva impenetrabila a dinamovistilor din ultimele 3 meciuri, opinez ca aceasta serie va continua.

Pont FCSB – Dinamo: Egal sau Dinamo (1.71)

Daca ar fi sa glumesc putin, as asemana jocul dintre FCSB si Dinamo cu derby-ul dintre Real Madrid si Barcelona, in sensul ca ambele formatii inscriu aproape de fiecare data intr-un meci. In fiecare din ultimele 7 intalniri dintre cele doua formatii din Liga I ambele echipe au inscris si cred ca o vor face si acum. Este adevarat, Dinamo vine dupa 3 remize, insa aceasta serie trebuie sa se opreasca undeva, acesta fiind meciul ideal. De cealalta parte, FCSB a inscris in ultimele 8 partide de Liga 1.

Pont FCSB – Dinamo: ambele inscriu (2.00)

In 8 din cele 9 partide oficiale jucate in acest an Dinamo nu a primit gol in prima repriza. De partea cealalta, FCSB nu a marcat in primul mitan in ultimele 4 meciuri. Aceste lucruri ma fac sa afirm faptul ca gazdele nu vor inscrie nici acum in primele 45 minute.

Pont FCSB – Dinamo: FCSB – sub 0.5 goluri la pauza (1.66)