Spectacol pe "Stadio San Paolo" !

Napoli

Prima etapa a mers bine pentru ei, deoarece au deschis scorul dupa 10 minute de joc chiar pe Santiago Bernabeu, dar dupa alte 10 minute, tabela a fost modificata de catre Karim Benzema aducand Realul la egalitate. In a doua repriza, napoletanii si-au dezamagit fanii care au facut deplasarea in Madrid, pentru ca Toni Kroos si Casemiro au avut ocazia de a marca si nu au ezitat s-o faca, intepenind tabela pana la final (3-1).

La problemele echipei se adauga si aceasta infrangere, fiind prima din luna octombrie, iar jucatorii pareau ca sunt intr-o forma slaba. Pentru acestia a urmat o victorie impotriva celor de la Chievo, dar dupa o saptamana au pierdut pe teren propriu in fata celor de la Atalanta (0-2) si in fata celor de la Juventus (3-1). Intr-un final si-au revenit si au castigat in fata celor de la AS Roma chiar in capitala (1-2).

Doar una dintre aceste infrangeri a venit pe Stadio San Paolo, castigand 8 din ultimele 13 jocuri in toate competitiile pe acesta. Cu toate acestea, Real Madrid este o echipa mult mai buna decat pe cele pe care le-a intalnit Napoli in ultima perioada.

Real Madrid

Oaspetii au fost fara Gareth Bale, Alvaro Morata si Cristiano Ronaldo in weekend, dar au reusit sa se impuna impotriva celor de la Eibar (1-4) chiar pe terenul acestora. Bale si Morata s-au intors la echipa, dar si Ronaldo care in acest weekend era incert, acestia fiind in forma pentru a-si apara sansele de calificare.

Acestia au castigat 7 din ultimele 10 partide disputate in toate competitiile si au pierdut o singura data. Ultima data cand au pierdut la o diferenta de doua goluri, a fost in luna aprilie a anului trecut, precum si in deplasarea de la Wolfsburg in Liga Campionilor.

Un joc cu un scor mare va fi inevitabil in aceasta seara. In ultimele 19 partide disputate, 16 dintre ele au avut minim 3 goluri marcate.

Echipe probabile:

Napoli (4-3-3): Reina- Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam- Zielinski, Jorginho, Hamsik- Callejon, Mertens, Insigne

Real Madrid (4-3-3): Navas- Danilo, Pepe, Ramos, Nacho- Rodriguez, Casemiro, Modric- Bale, Benzema, Ronaldo