Simona Halep vs Caroline Garcia, in sferturile de finala ale turneului de la Montreal

Simona Halep a învins-o, joi, cu 7-6, 4-6, 7-5, pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova şi s-a calificat în optimile de finală a turneului de la Montreal. În schimb, cealaltă româncă, Sorana Cârstea, a fost eliminată în şaisprezecimile de finală de americanca Venus Williams, care s-a impus cu 7-6, 6-4. În optimile de finală, Simona Halep a eliminat-o Venus Williams cu scorul de 6-2, 6-2. În sferturile de finală, numărul unu mondial, o va întâlni pe franţuzoaica Caroline Garcia. Turneul WTA de la Montreal (Rogers Cup) este dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari americani.

Simona Halep le-a eliminat joi pe Anastasia Pavlyuchenkova şi Venus Williams

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (26 ani, 1 WTA), a învins-o cu 7-6, 4-6, 7-5, pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (27 ani, 28 WTA) şi s-a calificat în sferturile de finală a turneului de la Montreal. Românca a obţinut o victorie muncită la capătul unui meci maraton, care a durat 3 ore şi 7 minute, care a continuat joi, după ce a fost întrerupt de ploaie miercuri, la scorul de 4-3 în primul set pentru Anastasia Pavlyuchenkova. Simona Halep a avut 3 aşi, a comis 4 duble greşeli, a avut 24 de mingi direct câştigătoare şi a făcut 34 de erori neprovocate. Până acum Simona a jucat de 8 ori cu Anastasia, având tot atâtea victorii. Iubitorii tenisului din România şi-ar fi dorit în sferturile de finală un meci Simona Halep - Sorana Cârstea (28 ani, 54 WTA), însă aceasta nu a putut trece de Venus Williams (38 ani, 14 WTA), jucătoarea din SUA câştigând cu 7-6, 6-4, după o oră şi 30 de minute. În optimile de finală, vineri (joi, la Montreal), Simona Halep a eliminat-o Venus Williams cu scorul de 6-2, 6-2. Pentru Simona a fost foarte obositor, pentru că a fost nevoită să joace două partide, cu Anastasia Pavlyuchenkova şi Venus Williams, într-o singură zi, având doar 5 ore şi jumătate pentru odihnă. Jucătoarea nr. 1 a lumii, care a câştigat ediţia din 2016 turneului de la Montreal, o va întâlni vineri (sâmbătă, nu înainte de ora 01:30, ora României), în sferturile de finală, pe franţuzoaica Caroline Garcia (24 ani, 6 WTA). Până acum Simona a jucat cu Caroline de 5 ori, bilanţul fiind 4 victorii ale româncei şi o înfrângere. Deocamdată Simona Halep a fost recompensată cu un premiu de 60.120 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep: "Cred că nu a fost ziua cea mai bună a lui Venus, dar am simţit că trebuie să stau concetrată la fiecare minge, nu conta scorul, a trebuit să fiu concentrată la fiecare punct. Cred că am jucat bine şi cred că pentru amândouă a fost o zi grea. O să dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi uşoară, dar a fost frumoasă cu două victorii. Este extraordinar să fiu din nou în sferturi aici şi vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit. De fecare dată când joc, tribunele sunt pline. Mă bucur de timpul petrecut pe acest teren frumos, abia aştept să joc mâine şi să fac un meci bun".