Simona Halep vs Ashleigh Barty, in semifinalele turneului de la Montreal

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (26 ani, locul 1 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Montreal după ce a învins-o, sâmbătă (vineri, la Montreal), cu scorul de 7-5, 6-1, pe jucătoarea franceză Caroline Garcia (24 ani, locul 6 WTA). În semifinale, românca o va întâlni pe australianca Ashleigh Barty (22 ani, 16 WTA). Turneul de la Montreal este dotat cu premii totale de 2.82 milioane dolari americani.

🍀 Simona Halep, prestație entuziasmantă în meciul cu Caroline Garcia

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (26 ani, locul 1 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Montreal după ce a învins-o, sâmbătă (vineri, la Montreal), cu scorul de 7-5, 6-1, într-o oră şi 29 de minute, pe jucătoarea franceză Caroline Garcia (24 ani, locul 6 WTA). Românca a avut o prestaţie foarte bună, mai ales în setul al doilea, pe care l-a câştigat într-o manieră impresionantă, ridicând în picioare tribunele. A fost a 5-a victorie a Simonei în 6 întâlniri cu Caroline. Niciuna dintre jucătoare nu a avut vreun as, fiecare a comis 4 duble greşeli, românca a avut 19 winners, iar franţuzoaica 16 mingi direct câştigătoare, Simona făcând doar 12 erori neprovocate, faţă de 31 ale Carolinei. În urma acestui succes lidera clasamentului WTA s-a calificat pentru a 4-a oară consecutiv în semifinalele turneului WTA de la Montreal. Simona Halep, care are ca obiectiv să câştige Rogers Cup, şi-a asigurat un cec în valoare de 126.450 dolari şi 350 de puncte WTA. În semifinale, Simona Halep o va întâlni, azi, de la ora 20:00 (în direct pe Digi Sport 2 HD), pe australianca Ashleigh Barty (22 ani, 16 WTA), care a eliminat-o în sferturile de finală, cu 6-3, 6-1, pe olandeza Kiki Bertens (26 ani, 18 WTA). Simona Halep este sigură că își va păstra locul întâi în clasamentul WTA la finalul turneului din Canada, pentru că principala sa rivală, Caroline Wozniacki (28 ani, 2 WTA), a fost eliminată de bielorusa Aryna Sabalenka (20 ani, 39 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-7.

Simona Halep: "Sunt extrem de fericită! Se poate citi pe fața mea. A fost un nivel excelent al tenisului prestat. Nu eram foarte odihnită și m-am temut. Caroline a stat foarte aproape de fundul terenului, eu am fost puternică pe picioare. Vreau să le mulțumesc tuturor fanilor, au creat o atmfoeră extraordinară. Chiar m-au ajutat!".