Rezultate ultima zi si clasament final Jocurile Olimpice

In ultima zi a Jocurilor Olimpice s-au decernat 13 medalii de aur. Printre finalele disputate astazi s-au regasit cele din baschet feminin, handbal feminin, volei feminin si polo masculin. Nu putem spune ca au avut loc surprize majore in vreuna din aceste finale. De asemenea, au avut loc finale la atletism, box, ciclism pe pista si gimnastica ritmica.

Rezultate ultima zi clasament final JO 2020 - Rezultate in sporturile de echipa

Finala baschetului feminin nu a avut nicio secunda parte de vreo surpriza sau macar de vreun moment care sa le dea sperante niponelor. SUA a cucerit medalia de aur, invingand-o pe Japonia in finala cu scorul de 90-75. Americancele castigau fiecare din cele 4 sferturi, conducand de la cap la coada.

In finala mica a handbalului feminin, Norvegia nu i-a oferit nicio speranta Suediei. Norvegiencele au cucerit medalia de bronz, invingand cu 36-19. Aurul mergea la Franta, care o invingea in finala mare pe Rusia cu scorul de 30-25. Rusoaicele egalasera la startul reprizei secunde, jocul lor suferind insa apoi o cadere.

In voleiul feminin Serbia s-a impus in minimum de seturi in fata Coreei de Sud, cucerind medalia de bronz. De o victorie in 3 seturi aveam parte si in finala mare. Aici favorita caselor de pariuri online, Brazilia, era invinsa de SUA. Nu putem spune ca se inregistra o mare surpriza decat, poate, din punct de vedere al scorului. Americancele nu aveau niciun fel de probleme in a se impune in niciunul dintre cele 3 seturi.

Nici in finala mica la polo feminin echipa care avea prima sansa nu se impunea, insa nici in acest caz nu putem vorbi de o mare surpriza. Ungaria se impunea in fata Spaniei cu 9-5, in a doua jumatate a meciului spaniolii nereusind sa inscrie nici macar un gol. Serbia cucerea medalia de aur, castigand contra Greciei cu scorul de 13-10. Pe locul 5 s-a clasat Croatia, care a invins-o pe SUA cu 14-11. In meciul pentru locul 7 aveam parte de aruncari de departajare. La finalul celor 4 sferturi Muntenegru si Italia erau la egalitate, scor 14-14. La aruncarile de departajare italienii se impuneau cu 4-3.

Rezultate ultima zi clasament final JO 2020 - SUA preia sefia pentru prima data in clasamentul pe medalii

In primele 15 zile ale Jocurilor Olimpiice SUA a fost ba pe al doilea, ba pe al treilea loc in clasamentul pe medalii. Iata insa ca in ultima zi SUA reuseste sa urce pe prima pozitie, lucru care se datoreaza mai ales victoriilor in sporturile de echipa. O singura medalie de aur a facut diferenta intre SUA si China, echipa clasata pe al doilea loc. Este adevarat, SUA ar fi ocupat primul loc si in cazul unei egalitati la medaliile de aur. Asta deoarece americanii au mai multe medalii de argint decat China. Doar la Jocurile Olimpice din 1896 si la cele din 1912 diferenta dintre prima si a doua clasata era de doar o medalie de aur.

Ultima pozitie de pe podium a fost ocupata de Japonia, care a cucerit 27 medalii de aur. Top 5 a fost completat de Marea Britanie si Rusia, cu 22, respectiv 20 medalii de aur. Romania a terminat aceste Jocuri Olimpice pe locul 46, cu o medalie de aur si 3 de argint. In urma cu 5 ani, la Jocurile Olimpice de la Rio, Romania se clasa pe locul 47. In total, 65 natiuni au cucerit cel putin o medalie de aur, iar cele ce au urcat macar o data pe podium au fost in numar de 93, cele mai multe de pana acum.