Ponturi pentru evenimente sportive importante din 29 martie

Astazi se vor desfasura primele sferturi de finala ale turneului de tenis de la Miami. Dintre cele 4 sferturi, ne-au captat atentia doua.

Tenis feminin, Miami: Kerber – V.Williams (02:00)

Nemtoaica Angelique Kerber, liderul mondial WTA, o va intalni in sferturile de la Miami pe Venus  Williams. americanca pozitionata pe 11. Daca se va impune in acest turneu, Venus va urca pe pozitia a saptea in clasament, iar daca va trece de Kerber americanca, aflata la a doua tinerete, are mari sanse sa realizeze asta. Venus Williams nu a pierdut niciun set pana acum, eliminandu-le pe necunoscuta Haddad Maia, Patricia Tig si Svetlana Kuznetsova, de rusoaica trecand cu 6-3; 7-6. Nu mai putin de 7 duble greseli a comis Venus in acest meci, insa procentajul de reusita atat pe primul, cat si pe al doilea serviciu, a fost peste 70%. In cele trei tururi Venus a acumulat 23 de duble greseli, cedand insa un singur game pe propriul serviciu in fiecare meci.

Kerber nu a cedat nici ea vreun set pana acum, in optimi avand parte de cea mai usoara partida, eliminand-o cu un dublu 6-2 pe nipona Ozaki. Procentajul de reusita la al doilea serviciu a fost destul de bun, insa la primul mai degraba modest, la fel ca in precedentele doua tururi,  de altfel. In fiecare dintre cele trei runde Kerber a cedat cel putin doua gameuri pe propriul serviciu. Este abia a treia oara din cele 7 turnee cand liderul mondial ajunge in faza sferturilor de finala.

Kerber si Venus Williams s-au intalnit de 6 ori pana acum. Ultima oara se intampla anul trecut la Wimbledon, cand Kerber se impunea cu un dublu 6-4. In total Venus a castigat de doua ori, ultima oara in 2014, trei din ultimele patru intalniri directe fiind foarte disputate. La fel credem ca se va intampla si acum.

Pont Kerber – V.Williams: V.Williams (+3.5): 1.6

Tenis masculin, Miami: Nadal – Sock (04:00)

Cap de serie numarul 5, spaniolul Rafael Nadal il va intalni in sferturile de finala de la Miami pe americanul Jack Sock, favorit numarul 13. Aici Nadal a marcat meciul cu numarul 1 000 din cariera sa de jucator profesionist. Se intampla in turul III, impotriva lui Philipp Kohlschreiber. In mod aparent inexplicabil, Rafa pierdea  atunci primul set cu 0-6, castigandu-le insa pe urmatoarele doua cu 6-2; 6-3. In optimi Nadal nu a mai avut probleme de concentrare, trecand de francezul Nicolas Mahut cu 6-4; 7-6. In acest meci Nadal nu i-a lasat nicio sansa de break adversarului sau, avand un procentaj excelent la primul serviciu, insa nici cel de-al doilea nu l-a dezamagit.

Jack Sock beneficia in runda a doua de abandonul lui Nishioka, pentru ca in turul III sa treaca de cehul Jiry Vesely cu 6-3; 7-6. In optimi a avut parte de cel mai usor meci, disputat impotriva conationalului sau, Jared Donaldson, pe care l-a invins cu 6-2; 6-1. Serviciul lui Sock a fost destul de bun atat pe primul, cat si pe al doilea, singurul dezavantaj fiind ca a comis nu mai putin de 6 duble greseli. La Indian Wells Sock ajungea in semifinale, acolo unde era invins de Roger Federer. Americanul are deja doua turnee castigate in acest an, iar daca o tine tot asa este foarte probabil sa il vedem in top 10 pana la sfarsitul anului.

Nadal si Sock s-au infruntat de doua ori pana acum, ambele intalniri  avand loc in urma cu doi ani. Nadal a invins de fiecare data, insa nu in minimum de seturi. Nici acum nu credem ca Rafa va avea o misiune usoara, avand 3 variante pentru voi, considerandu-le pe toate cu sanse egale de reusita. Este vorba despre tie-break in meci, Sock va castiga minim un set, iar diferenta de gameuri va fi una mica in favoarea lui Nadal. Asta daca ibericul va castiga cele mai multe gameuri. Dintre acestea o vom alege pe ultima, care ni se pare cea mai  sigura.

Pont Nadal – Sock: Sock (+4.5):  1.75