Ponturi pentru cele mai interesante evenimente sportive din 5 aprilie

Chiar daca este miercuri, astazi avem nu mai putin de 3 partide foarte interesante din fotbal, ce nu trebuie ratate, insa si finala EuroCup din baschet.

Fotbal, La Liga: Barcelona – Sevilla (20:30)

Cu o victorie diseara pe teren propriu in fata Sevillei, Barcelona va trece pe prima pozitie in La Liga pentru cel putin doua ore. Adversarul nu va fi insa unul deloc usor, acesta luptand pentru ultimul loc care asigura calificarea directa in grupele Champions League. Ofensiva catalanilor s-a comportat destul de bine in ultimele 9 meciuri din campionat, interval in care a inscris nu mai putin de 33 goluri, singurul pas gresit fiind infrangerea surprinzatoarea cu Deportivo La Coruna. Pe teren propriu, formatia antrenata de Luis Enrique vine dupa 7 victorii in La Liga, in doar doua dintre ele marcand mai putin de 4 goluri.

Sevilla are o forma destul de proasta, lucru care le-a permis celor de la Atletico Madrid sa o egaleze la puncte. Din ultimele 4 partide andaluzii au obtinut doar 3 puncte, venite in urma unor remize. Cauza pare sa fie absenta catorva titulari de baza, insa o echipa mare stie sa gestioneze asemenea momente.

In tur Barcelona se impunea cu 2-1, dupa ce Sevilla deschidea scorul. In ultima intalnire directa de pe Camp Nou catalanii invingeau cu 3-0. Se intampla in Supercupa Spaniei din acest sezon. De altfel, ultimele 5 dueluri de pe Camp Nou au fost castigate de catalani, care mereu inscriau cel putin doua goluri. Avand in vedere forma ofensiva de invidiat a catalanilor, insa si cea precara a andaluzilor, credem ca acum echipa gazda va inscrie de cel putin 3 ori.

Pont Barcelona – Sevilla: Barcelona marcheaza peste 2.5 goluri (1.54)

Fotbal, Coppa Italia: Napoli – Juventus (21:45)

A doua mansa din semifinala de diseara a Coppei Italia va avea loc intre Napoli si Juventus, formatii care s-au intalnit weekendul trecut si in Serie A. Din luna noiembrie a anului trecut napoletanii nu au suferit decat o infrangere in campionat. In ceea ce priveste Coppa Italia, Napoli o invingea cu 3-1 pe Spezia in optimi, pentru ca in sferturi sa se impuna cu 1-0 in fata Fiorentinei, ambele meciurii fiind disputate pe teren propriu.

Juventus a suferit si ea o singura infrangere in toate competitiile din acest an, venita in fata Fiorentinei, adversara lui Napoli din sferturile Coppa Italia. In optimile de finala ale cupei, ‘’Batrana Doamna’’ o invingea cu 3-2 pe Atalanta, in sferturi trecand cu 2-1 de AC Milan, ambele meciuri fiind disputate pe teren propriu.

In turul din urma cu mai bine de o luna, Juventus o invingea cu 3-1 pe Napoli, dupa ce oaspetii conduceau la pauza. In urma cu 3 zile se inregistra un rezultat de egalitate cu doua goluri. De altfel, in 7 din precedentele 8 intalniri directe inscriau ambele formatii, iar acum opinam ca se va intampla la fel.

Pont Napoli – Juventus: ambele inscriu (1.68)

Fotbal, Premier League: Chelsea – Manchester City (22:00)

Weekendul trecut Chelsea a pierdut surprinzator pe teren propriu in fata lui Crystal Palace, insa chiar si asa se afla la 7 puncte distanta de Tottenham, aflata pe pozitia secunda. A fost prima infrangere a ‘’albastrilor’’ de la acel 0-2 impotriva lui Tottenham, venit in primul meci al anului. Zece victorii si o infrangere este bilantul lui Chelsea in ultimele 11 meciuri de pe teren propriu, primind gol in 4 din ultimele 5 astfel de meciuri.

Manchester City ocupa pozitia a patra, fiind in lupta stransa cu Liverpool pentru cea de-a treia. In ultimele 3 etape City a obtinut tot atatea rezultate de egalitate, adversare fiind Stoke, Liverpool si Arsenal. ‘’Cetatenii’’ au suferit o singura infrangere in 2017 si aceea in luna ianuarie. Trei victorii si o remiza a obtinut formatia antrenata de Pep Guardiola in ultimele 4 deplasari de Premier League.

In tur Chelsea o invingea pe Manchester City cu 3-1, dupa ce gazdele deschideau scorul cu ajutorul unui autogol venit in ultimul minut al primei reprize. Sezonul trecut insa, londonezii erau invinsi pe teren propriu cu 0-3. A fost singura din ultimele 5 partide oficiale de pe Stamford Bridge in care nu s-a marcat de ambele parti. Suntem aproape convinsi ca si aici ambele formatii vor inscrie, avand in vedere si ultimele rezultate ale celor doua.

Pont Chelsea – Manchester City: ambele inscriu (1.64)

Baschet masculin, EuroCup: Valencia – Unicaja (21:30)

Meciul decisiv al finalei EuroCup dintre echipel spaniole Valencia si Unicaja se va disputa diseara. Valencia are ocazia de a castiga cel de-al patrulea trofeu din scurta istorie a acestei competitii. Aceasta este, oricum, cea mai titrata formatie din EuroCup. Atat in sferturile de finala, cat si in semifinalele competitiei, Valencia a avut nevoie de meci decisiv pentru a se putea impune, adversare fiind Khimki si Hapoel Ierusalim. De punctat ca in cele 4 meciuri de pe teren propriu Valencia nu a avut nicio problema in a trece de cele doua echipe.

Unicaja nu a beneficiat de avantajul terenului propriu nici in sferturi, dar nici in semifinale. In meciul decisiv din sferturile de finala formatia spaniola se impunea greu in fata lui Bayern Munchen, scor 74-69, in vreme ce in semifinala cu Lokomotiv Kuban sa nu aiba nevoie de partida decisiva, impunandu-se destul de clar in ambele manse.

In prima partida a finalei, disputata la Valencia pe 28 martie, gazdele invingeau cu 68-62, pentru ca in a doua, care a avut loc pe 31 martie, sa piarda cu 71-79. In campionat Valencia o invingea pe teren propriu pe Unicaja cu 81-77 in acest sezon. Cele doua se intalneau in EuroCup si in editia trecuta, Valencia impunandu-se si atunci pe teren propriu cu 86-62. Si acum gazdele credem ca se vor impune, acestea neavand probleme pe propriul teren in play-offul EuroCup.

Pont Valencia – Unicaja: Valencia castiga la minim 6 puncte diferenta (1.66)