Ponturi pentru cele mai importante evenimente sportive din 15 martie

Astazi se vor cunoaste ultimele doua sfert-finaliste ale Ligii Campionior, Monaco intalnind-o pe Manchester City, iar Atletico Madrid pe Leverkusen. Vom avea o partida interesanta insa si in optimile turneului masculin de la Indian Wells.

Fotbal, Champions League: Monaco – Manchester City (21:45)

Desfasurarea partidei dintre cele doua formatii  din urma cu 3 saptamani a fost de-a dreptul nebuna si nu ne referim doar la faptul ca am asistat la 8 goluri. Manchester City deschidea scorul prin Sterling, pentru ca inainte de pauza Falcao si Lottin sa o aduca pe Monaco in avantaj.  Aguero egala in minutul 58, pentru ca 3 minute mai tarziu Falcao sa le confere din nou avantaj pe tabela monegascilor. In ultimele 20 minute Monaco a scapat insa fraiele partidei, Aguero, Stones si Sane facand ca scorul final sa fie 5-3 in favoarea formatiei din Premier League.

In retur se poate intampla orice, insa nu credem ca vom mai vedea atat de multe goluri ca acum trei saptamani. Inclinam sa credem ca Manchester City nu va ataca prea mult, punand accentul pe defensiva, nu doar pentru a proteja rezultatul din tur, ci si pentru a nu obosi prea mult in vederea partidei de duminica, in care o va intalni pe Liverpool. ‘’Cetatenii’’ vin dupa 6 deplasari in care nu au primit gol, insa adversarele nu au fost nici pe departe de nivelul lui Monaco. Doua remize si o infrangere este bilantul lui Manchester City in cele 3 deplasari din grupele Champions League.

De partea cealalta Monaco vine dupa 8 victorii pe teren propriu, primind doar 3 goluri. Din ultimele 7 meciuri in Champions League disputate in Franta, monegascii au obtinut 6 victorii si o remiza. Asta ne face sa credem ca gazdele nu vor pierde nici in aceasta partida.

Pont Monaco – Manchester City: Monaco sau egal (1.53)

Fotbal, Champions League: Atletico Madrid – Leverkusen (21:45)

In turul dintre Leverkusen si Atletico Madrid, formatia spaniola nu a avut nicio emotie pe parcursul meciului, fiind tot timpul la conducere. Dupa acel meci, ‘’plapumarii’’ au mai disputat 4 jocuri in La Liga, obtinand doua victorii, remizand in deplasare cu La Coruna, pierzand pe teren propriu cu Barcelona. Impresionant este faptul ca Atletico Madrid vine dupa 8 victorii acasa in Champions  League, primind un singur gol, in conditiile in care de doua  ori s-a numarat Bayern Munchen si o data Barcelona. In 6 din cele 8 partide au fost inscrise mai putin de 3 goluri.

De cealalta parte, Leverkusen se afla abia pe primul loc din a doua jumatate a clasamentului in Bundesliga, de la disputarea turului cu Atletico Madrid obtinand un singur punct in 3 partide. O victorie si doua remize a obtinut Leverkusen in cele 3 deplasari de Champions League, toate cele 3 partide avand mai putin de 3 goluri.

Monaco va avea 4 indisponibili pentru aceasta partida, cei mai importanti fiind Filipe Luis, Tiago si Gabi, plus 3 incertitudini, insa si la Leverkusen  sunt nu mai putin de 7 absenti, majoritatea destul de importanti. Astfel, in ciuda rezultatului din tur, ne permitem sa credem ca aici nu vor fi marcate mai mult de doua goluri.

Pont Atletico Madrid – Leverkusen: sub 2.5 goluri (2.12)

Tenis masculin, Indian Wells: Monfils – Thiem (21:00)

Optimile turneului ATP de la Indian Wells vor programa astazi duelul dintre Gael Monfils si Dominic Thiem, favoriti 10, respectiv 8. Francezul a inceput putin mai greu turneul, in runda a doua pierzand primul set in fata necunoscutului Darian King din Barbados. Apoi insa acesta a castigat urmatoarele doua seturi, cedand un singur game. In runda a treia Monfils l-a intalnit pe americanul John Isner, in fata caruia parea ca va avea un meci greu. Serviciul lui Isner a aratat carente, americanul reusind doar 4 asi, procentajul de reusita la servicii fiind si el unul modest, Monfils impunandu-se in minimum de seturi, scor 6-2; 6-4.

Dominic Thiem nu a avut niciun fel de problema nici in runda a doua, dar nici in a treia, adversari fiind Chardy si Mischa Zverev. In cele  doua meciuri Thiem a pierdut doar 11 gameuri. Thiem are un titlu in acest an, insa pe zgura. In niciunul dintre cele 6 turnee pe hard, fie outdoor, fie in sala, austriacul nu a reusit sa treaca de sferturile de finala.

Thiem si Monfils s-au intalnit pana acum de 3 ori, mereu austriacul avansand in faza urmatoare. Primul duel a avut loc in 2015, iar celelalte doua anul trecut, o data Monfils abandonand, in fiecare din celelalte doua intalniri disputandu-se maximum de seturi. Opinam ca si acum vom avea o partida stransa, care nu se va incheia in doua seturi.

Pont Monfils – Thiem: 3 seturi (2.2)