"Pensionarii" împotriva "Cetățenilor" !

Chelsea

Gazdele au suferit o infrangere neasteptata weekend-ul trecut, pe teren propriu, in fata celor de la Crystal Palace (1-2), chiar daca Fabregas a deschis scorul in minutul 5 al partidei. Sunt mult mai in forma decat adversarii lor de saptamana trecuta, dar au fost luati prin surprindere, iar acest lucru a facut ca scorul sa ajunga in favoarea oaspetilor in doar 4 minute de la primul gol. Aveau timp suficient pentru a obtine macar un rezultat de egalitate, dar se pare ca au fost ocoliti de noroc.

Inainte de acest meci, Chelsea a fost de neinvins in ultimele 12 partide disputate in toate competitiile, castigand 10 dintre acestea. Mai impresionant de atat, au obtinut 13 victorii in tot atatea meciuri pe Stamford Bridge, iar titlul pare sa fie un obiectiv indeplinit. Ei sunt liderii din Premier League, iar in spatele lor se afla cei de la Tottenham la o diferenta de 7 puncte, acestia obtinand toate cele 3 puncte in deplasare la Burnley (0-2).

Urmeaza meciuri interesante pentru "pensionari", urmand sa se intalneasca in aceasta seara cu Manchester City, apoi cu Manchester United si Tottenham, dar trebuie sa tinem cont ca apararea alb-albastriilor este, fara indoiala, formidabila.

Manchester City

Oaspetii au deschis scorul in acelasi minut ca cei de la Chelsea in deplasarea facuta la Arsenal, dar cand arbitrul a fluierat finalul meciului, tabela a aratat un rezultat de egalitate (2-2). Acestia au obtinut 8 victorii, 5 egaluri si o infrangere in ultimele 14 meciuri disputate in toate competitiile.

In Premier League sunt de neinvins in ultimele 8 meciuri, dar 4 dintre acestea au fost remize, iar acest lucru ii claseaza pe al 4-lea loc in campionat la 11 puncte de adversarii lor din aceasta seara, dar au 5 puncte avans in fata celor de la Manchester United.

In mod surprinzator, trupa functioneaza mai bine in deplasare, ei castigand 3 din ultimele 4 meciuri si remizand o singura data, dar au si marcat in toate deplasarile din acest sezon, avand 32 de goluri inscrise.

Echipe probabile:

Chelsea (4-4-3): Courtois; Cahill, David Luiz, Azpilicueta; Alonso, Kante, Matic, Moses; Hazard, Costa, Pedro.

Manchester City (3-4-2-1): Bravo; Kolarov, Stones, Otamendi; Sterling, Fernandinho, Gundogan, Sagna; De Bruyne, David Silva; Aguero.

Pont: Ambele echipe marcheaza si peste 2.5 goluri @ 1.95