Meciul sezonului pentru ambele echipe.

Capul de afis al acestei seri este de departe mult asteptatul  : AS Monaco - Manchester City

Favoriti clar dupa meciul din tur castigat cu 5-3 care a reprezentat probabil si meciul optimilor de finala , trupa lui Pep Guardiola a anuntat ca vine pe Stade Louis sa marcheze cel putin un gol stiind faptul ca daca vor veni la Monaco in speranta de a apara rezultatul cu siguranta defensiva cetatenilor in cele din urma va ceda avand in vedere forta ofensiva pe care o au francezii lui Leonardo Jardim.

Monaco trece printr-un sezon fantastic in Ligue 1 este pe primul loc la 3 puncte peste campioana en-titre PSG dar nu cred ca asta este principalul lor atu.
Ros-albii au de departe cel mai bun atac din Franta reusind sa scrie 84 goluri in 29 etape si asta ma face sa cred ca Monaco va reusi sa inscrie de cel putin 2 ori in aceasta seara la fel cum facuse si in tur cand Monaco conducea 2-1 la pauza , nesansa facea ca Monaco sa rateze o lovitura de pedeapsa in inceputul reprizei secunde iar acolo cred eu ca a fost punctul mort al francezilor.

Niciuna dintre echipe nu are mari indisponibilitati ramane de vazut insa daca Radamel Falcao golgheterul lui Monaco va juca in aceasta seara , este incert cu 24 ore inaintea partidei decisive pentru calificarea in sferturi.