Juventus - Barcelona, gazdele doresc victoria !

Juventus

Torinezii i-au invins pe cei de la Porto in ambele partide, oprindu-le evolutia in Liga Campionilor, astfel ajungand sa joace sfertul de finala impotriva Barcelonei.

In ultimul meci din Serie A au obtinut toate cele 3 puncte puse in joc in fata celor de la Chievo (2-0), iar in Cupa Italiei au reusit victoria in fata celor de la Napoli (5-4 scor general), astfel ajungand sa urmeze finala impotriva lui Lazio. In partidele de pe teren propriu sunt intr-o forma excelenta reusind sa castige toate meciurile, mai putine doua dintre ele in care au scos egalul. Tinand cont ca dupa acest meci va urma returul de pe Camp Nou, baietii lui Massimiliano Allegri vor dori sa obtina victoria.

Meciurile din 16-zecimile Ligii Campionilor au fost usoare pentru gazde, dar nu acelasi lucru il punem spune si despre oaspeti.

Atacantul argentinian, Gonzalo Higuain, a marcat 27 de goluri pentru echipa sa in acest sezon, trei dintre ele fiind marcate in Liga Campionilor si este posibil sa marcheze si in aceasta seara.

Barcelona

Oaspetii, cum incepusem sa spun si mai sus, au reusit o rasturnare incredibila de scor pentru a ajunge in aceasta etapa a competitiei: Au marcat nu mai putin de 6 goluri impotriva PSG-ului, tinand cont ca pe Parc des Princes au suferit o infrangere (4-0). In returul de pe Camp Nou, pana in minutul 50, tabela arata 3-0 si le mai trebuia un singur gol pentru a duce meciul in prelungiri, dar Edison Cavani s-a facut remarcat si a inscris, astfel, gazdele mai trebuiau sa marcheze inca 3 goluri, ceea ce tuturor li se parea imposibil. In minutul 95, tabela arata scorul de 6-1, ceea ce insemna ca Barcelona elimina PSG-ul dupa un meci dramatic.

In campionat au obtinut 3 victorii in ultimele 5 meciuri si doua infrangeri suferite in deplasare impotriva celor de la Deportivo (2-1) si Malaga (2-0). In deplasare au castigat doar 6 din cele 12 partide disputate si au pierdut de 4 ori.

Echipe probabile:

Juventus (4-2-3-1): Buffon; Alex Sandro, Rugani, Barzagli, Lichtsteiner; Marchisio, Khedira; Sturaro, Dybala, Cuadrado; Higuain.

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen; Mascherano, Umtiti, Mathieu, Alba; Gomes, Busquets, D. Suarez; Messi, Suarez, Neymar.

Pont: Victorie Juventus @ 2.65