Duelul masinariilor de fotbal ale nemtilor.

In aceasta seara avem parte de un clasic al fotbalului german : Borussia Mönchengladbach da piept pe Borussia Park cu Schalke 04 , doua echipe care se cunosc foarte bine.

Ambele echipe au parte de niste sezoane dezastruoase in campionat  aflandu-se pe locurile 9 si 11 , pozitii care nu duc in competitii europene.
Rezultatul din tur , 1-1 avantajeaza la prima vedere gazdele din aceasta seara.. Am avut deja parte de 2 meciuri intre cele doua echipe saptamana trecuta , 1-1 pe Veltins Arena la Schalke iar in campionat Alb-Negrii s-au impus cu 4-2 pe terenul din aceasta seara..

De mentionat o statistica interesanta , Borussia Monchengladbach a castigat 9 din ultimele 10 meciuri pe teren propriu in fata lui Schalke si eu cred ca asta se va intampla si in aceasta seara.

Gladbach a eliminat in turul precedent Fiorentina dupa un retur senzational la Firenze acolo unde erau condusi cu 3-0 la general in minutul 40 al meciului retur..Au urmat 20 minute de foc dar magia fotbalului nu i-a dezamagit pe nemti , zeul fotbalului si-a trimis unul dintre acoliti iar Lars Stindl a marcat la foc automat pentru o victorie istorica 2-4 intr-o partida in care romanul nostru Tatarusanu a fost invins din toate pozitiile.

Schalke a avut parte de un adversar mai facil decat adversarii din aceasta seara , este vorba de Paok Salonic de care au trecut fara nicio emotie nefiind in pericol de eliminare in nicio secunda  dupa 4-1 la general in fata grecilor.

Schalke vine pe Borussia Park lovita din plin de accidentari : Baba,Goretzka,Embolo si Kolasinac nu vor juca in aceasta seara si altii doi jucatori importanti din ax-ul defensiv : Naldo si Uchida sunt incerti cu 24 ore inainte de startul partidei.
Singura absenta notabila a celor de la Gladbach  o reprezinta Thorgan Hazard , fratele lui Eden de la Chelsea si Ibrahima Traore.

Asadar va sugerez o cota de 2,30 pentru victoria gazdelor din aceasta seara.