Dezvăluire halucinantă a unui fost dinamovist: Mi s-au propus 20.000 - 25.000 de euro ca să iau un galben!

Steliano Filip a retogradat cu Dunărea Călăraşi

Steliano Filip nu prea are motive de bucurie în aceste zile, pentru că echipa sa Dunărea Călăraşi a retrogradat în Liga 2, după ce a pierdut cu scorul de 2-1 la Sibiu, în faţa lui FC Hermannstadt. "Galben-albaştrii" au deschis scorul în minutul 77 prin Steliano Filip, cu un şut din voleu după o centrare primită de la Alexandru Bourceanu, însă ardelenii au reuşit să egaleze prin Juhvel Tsoumou (85), apoi în prelungiri să înscrie golul victoriei prin Ivan Lendrić (90+6). În minutul 81, Georgian Honciu a rămas singur cu portarul Cătălin Căbuz, însă a irosit şansa de a tranşa meciul.

Transferul la Hajduk Split, un fiasco

Steliano Filip, 24 de ani, a venit în februarie la Dunărea Călărași, fiind împrumutat de Hajduk Split, unde nu juca. Jucătorul avea contract cu clubul croat până în iunie şi cum nu a confirmat, va fi liber să-şi găsească alte echipe. Fostul jucător al lui Dinamo a jucat 4 meciuri la Hajduk Split în sezonul 2017-2018 şi 6 meciuri în sezonul 2018-2019, fără a marca un gol. "Una mai puţin plăcută, pentru că nu prea am jucat, au fost greşeli de ambele părţi, nu vreau să intru în detalii", spunea  Steliano Filip despre plecarea de la Hajduk Split.

Steliano Filip: Mi s-au propus 20.000 - 25.000 de euro ca să iau un galben

Steliano Filip a fost invitat în această dimineaţă la emisiunea external linkLink-uri externe interzise, unde a făcut o declaraţie legată de pariuri. Jucătorul a spus că în perioada în care evolua la Dinamo, a fost contactat de două persoane, care i-au oferit 20.000 - 25.000 de euro, ca să primească un cartonaș galben într-un meci din Liga 1 Betano (vezi aici program şi rezultate). "Mi s-a propus așa ceva. Totul a venit printr-un prieten de-ai mei de la juniori. Mi s-a spus să mă întâlnesc cu cineva care vrea să vorbească ceva important. Am primit un telefon să mă întâlnesc cu cineva, eu eram în Mall Băneasa cu soția, urma să mergem la film. Mi s-au propus 20.000 - 25.000 de euro ca să iau un galben! Am rămas wow! Era în perioada în care jucam la Dinamo. Cei cu care m-am întâlnit erau români. Ne-am întâlnit, am stat un minut. Mi-au zis, 'Pune-ți telefonul mai încolo să vorbim ceva'. M-am ridicat și am plecat, am spus că niciodată nu fac așa ceva. Nu sunt bani munciți, m-am gândit la familie, m-am gândit la viitorul meu", a declarat fostul "câine roşu".

A încasat 4 cartonaşe galbene în play-out

Steliano Filip a evoluat de-a lungul carierei la FCMU Baia Mare, Dinamo Bucureşti, Hajduk Split și Dunărea Călărași. El s-a născut la Buzău, pe 15 mai 1994 şi are 7 selecţii la echipa naţională, unde a fost în lotul de la EURO 2016. Fundaşul stânga este genul de jucător bătăios, care protestează de multe ori în faţa arbitrilor şi care este avertizat de multe ori. În play-out, Steliano Filip a încasat 4 cartonaşe galbene în 14 meciuri, cu Dinamo Bucureşti, Gaz Metan Mediaş şi FC Hermannstadt de două ori. Dacă "valahii" ar fi jucat barajul cu Universitatea Cluj, Steliano Filip ar fi fost suspendat pentru meciul tur. În 153 de meciuri la Dinamo, în toate competițiile, fundaşul stânga a primit 49 de cartonaşe galbene.