Cota 2 din 6 martie 2017

Fotbal, Danemarca: Odense - Aalborg (20:00)

Etapa cu numarul 24 din campionatul Danemarcei se va incheia cu partida dintre Odense si Aalborg. Mai sunt doar 3 etape pana la finele sezonului regulat, iar Aalborg se afla pe locul 7, la egalitate de puncte cu ocupanta pozitiei a sasea, ultima care duce in play-off. Mai mult, de la reluarea campionatului, care a avut loc in a doua jumatate a lunii februarie, formatia antrenata de Morten Wieghorst a obtinut doar victorii, doua la numar, inscriind 7 goluri, primind unul singur. Este adevarat, adversarele au fost mai slab clasate.

De cealalta parte, Odense ocupa penultima pozitie, in cele doua runde de la reluarea campionatului obtinand insa 4 puncte, adversare fiind echipele de pe locurile 6 si 8. In intalnirea directa din tur, cele doua formatii obtineau o remiza cu 4 goluri, dupa primul sfert de ora Aalborg conducand deja cu 2-1. Sezonul trecut Odense se impunea cu 3-2 pe teren propriu, aceea fiind insa ultima victorie din ultimele 7 astfel de partide. Avand in vedere toate astea, insa si motivatia de care Aalborg ar trebui sa dea dovada, opinam ca formatia oaspete nu va pierde, iar daca o va face, esecul nu va fi la mai mult de un gol.

Pont Odense - Aalborg: Aalborg (+1) (miza rambursata daca Odense castiga la un gol diferenta (1.26)

Fotbal, Portugalia: Estoril - Rio Ave (22:00)

Etapa cu numarul 24 din prima liga portugheza se va incheia cu duelul dintre Estoril si Rio Ave. La momentul scrierii acestui articol gazdele se afla pe locul 15, iar oaspetii pe 10. Lunile decembrie si ianuarie au fost dezastruoase pentru Estoril, care a obtinut un singur punct. In februarie insa, aceasta a dat semne de revenire, acumuland 5 puncte in 5 partide. Nu mai putin de 4 infrangeri a suferit Estoril in precedentele 5 etape de pe teren propriu, singura victorie venind impotriva lui Pacos Ferreira, care acum ocupa locul 14.

Rio Ave traverseaza o perioada destul de proasta, inscriind un singur gol in ultimele 4 partide si acela in prelungirile celei de-a doua reprize. In ceea ce priveste meciurile din deplasare, Rio vine dupa 5 esecuri in campionat, marcand 3 goluri, dintre care doua, culmea, cu Porto. In tur Rio Ave era invinsa de Estoril cu 1-2, toate golurile fiind inscrise in prima repriza. Desi istoricul recent al intalnirilor directe arata ca au fost marcate mai mult de 2.5 goluri in ultimele 5 astfel de meciuri din campionat, rezultatele modeste ale celor doua ma fac sa cred ca sirul de ''overe'' se va termina aici.

Pont Estoril - Rio Ave: sub 2.5 goluri (1.44)

Baschet, Turcia: Anadolu Efes - Tofas (17:30)

Ocupanta pozitiei secunde in prima liga turca, Anadolu Efes, formatie aflata si in Euroleague, cu sanse destul de mari la play-off, o va intalni pe teren propriu pe Tofas, ocupanta locului 10. Oaspetii vin dupa doua victorii, obtinute insa in fata penultimului si a antepenultimului loc.

In schimb, Anadolu Efes are un parcurs excelent atat in Euroliga, cat si in campionat. Daca in competitia europeana vine dupa 4 victorii, in campionat a obtinut, de asemenea, 6 succese in ultimele 6 etape. In plus, Anadolu s-a impus in 15 din ultimele 16 intalniri directe, in cealalta terminand la egalitate in timpul regulamentar, Tofas castigand la un punct diferenta dupa prelungiri. Astfel, nu am niciun dubiu ca Anadolu Efes se va impune in partida de maine.

Pont Anadolu Efes - Tofas: Anadolu Efes castiga (1.08)