Cota 2 din 30 martie 2017

Astazi se disputa ultimul sfert de finala din Cupa Romaniei, unul destul de interesant, dar cum s-a vazut de multe ori ca in Cupe orice rezultat este posibil, voi sari peste acest eveniment. In schimb, voi oferi un pronostic tot din sferturile de finala, insa din turneul de la Miami. De asemenea, mi-a atras atentia un meci din penultima runda a sezonului regulat in Euroliga de baschet.

Baschet, Euroliga: Anadolu Efes – Olympiakos (20:00)

Cu doua etape inainte de  finalul sezonului regulat, Anadolu Efes se afla pe locul 7, insa nu este calificata inca in play-off. De cealalta parte, Olympiakos ocupa pozitia a treia, neavand cum sa coboare, dar nici sa urce dupa aceasta etapa, indiferent de rezultate. Anadolu Efes a obtinut 5 victorii in ultimele 6 etape etape de Euroliga, adversare fiind Saski Baskonia, UNICS Kazan, Maccabi Tel Aviv, Zalgiris si Fenerbahce, singura infrangere venind impotriva lui Brose. Pe teren propriu, formatia turca merge binisor, obtinand 10 victorii din 14 partide.

Olympiakos vine dupa o infrangere pe teren propriu cu Real Madrid, in ultima deplasare din Euroliga invingand-o dupa prelungiri pe Steaua Rosie Belgrad. Pe teren strain formatia greaca are 8 victorii din 13 meciuri in aceasta competitie, dispunand insa de una dintre cele mai slabe ofensive si asta chiar daca ar avea acelasi numar de meciuri ca majoritatea echipelor.

In tur Olympiakos o invingea destul de clar pe Anadolu Efes, scor 90-66. In ultima intalnire directa din Turcia insa, Olympiakos se impunea abia dupa prelungiri, scor 91-87, dupa ce in timpul regulamentar scorul era 76-76. In urma cu doua sezoane, Efes castiga in Turcia cu 84-70. Olympiakos nu va veni in Turcia cu echipa cea mai buna, motivatia lipsind si ea. Cu o victorie aici, in schimb, Anadolu va fi aproape sigura de calificarea in play-off.

Pont Anadolu Efes – Olympiakos: Rezultat la finalul sfertului 4: Anadolu sau egal (1.39)

Tenis masculin, Miami: A.Zverev – Kyrgios (02:00)

Ultimul sfert de finala al turneului de simplu masculin de la Miami va avea loc intre Alexander Zverev, favorit numarul 16 si Nick Kyrgios, cap de serie numarul 12. Neamtul Zverev este dornic de revansa in fata lui Kyrgiios dupa ce australianul l-a eliminat timpuriu chiar in Mastersul de la Indian Wells. La Miami doar meciul din a doua runda a fost facil pentru Zverev, acesta invingandu-l cu 6-0; 6-3 pe jucatorul din Taipei Yen-Hsun Lu, scor 6-0; 6-3. In runda a treia neamtul il invingea in trei seturi pe americanul John Isner, toate cele 3 incheiate la tie-break. Asta in conditiile in care Isner a beneficiat de o minge de meci in setul al doilea si de doua in setul al treilea. In optimile de finala Zverev trecea de Stan Wawrinka, favoritul principal al turneului, dupa ce elvetianul castigase primul set cu 6-4. Urmatoarele doua au fost castigate de neamt cu 6-2; 6-1.

Nick Kyrgios ajungea pana in sferturile de finala la Indian Wells, acolo abandonand inainte de meciul cu Roger Federer. Asta dupa ce in optimi il invingea pe Novak Djokovic in minimum de seturi. La Miami australianul trecea in a doua runda de bosniacul David Dzumhur in minimum de seturi, scor 6-4; 6-3. Un meci destul de greu a avut Kyrgios in runda a treia, impotriva croatului Ivo Karlovic, pe care l-a invins in 3 seturi, scor 6-4; 6-7; 7-6. In optimile de finala jucatorul de la Antipozi il elimina in minimum de seturi pe belgianul David Goffin, cap de serie numarul 8.

Zverev si Kyrgios se intalneau de 3 ori. Anul trecut se intampla in doua turnee amicale, iar in 2017 chiar la turneul de la Indian Wells. In toate cele 3 meciuri australianul a invins, saptamana trecuta facand-o in minimum de seturi, scor 6-3; 6-4, Zverev neavand nici  macar o sansa de break. Si acum cred ca Nick Kyrgios va invinge, insa am unele indoieli ca o va face in minimum de seturi.

Pont A.Zverev – Kyrgios: Victorie Kyrgios (1.46)