Cota 2 - 28 februarie 2019

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Cota 2 de joi, 28 februarie 2019, care vine de la meciurile Kasımpaşa SK - Akhisar Belediyespor (ora 19:00), din Cupa Turciei, care va avea loc pe stadionul "Recep Tayyip Erdoğan" din İstanbul şi FC Csíkszereda Miercurea Ciuc - Universitatea Craiova (ora 20:00), din Cupa României, care va avea loc pe stadionul "Municipal" din Miercurea Ciuc.

Kasımpaşa SK - Akhisar Belediyespor

Kasımpaşa SK s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Turciei, după ce le-a eliminat pe Batman Petrolspor (3-2 deplasare), Menemen Belediyespor (2-1 deplasare şi 4-1 acasă) şi Alanyaspor (0-0 deplasare şi 1-0 după prelungiri acasă). În prima manşă din sferturi, echipa antrenată de Mustafa Denizli a pierdut cu scorul de 3-1, în deplasare, cu Akhisar Belediyespor. Akhisar Belediyespor le-a eliminat în acest sezon al Cupei Turciei pe Fatih Karagümrük (4-1 deplasare şi 2-0 acasă) şi Kayserispor (2-1 deplasare şi 0-0 acasă). Echipa antrenată de Cem Kavçak a câştigat prima manşă din sferturi, care a avut loc pe "Akhisar Arena", 3-1 cu Kasımpaşa SK (Sokol Cikalleshi 41, 51, Josué 73 penalty - Haris Hajradinović 90+2). Kasımpaşa are nevoie în retur de a marca 2 goluri, fără a primi niciunul, ca să obţină calificarea în semifinale. Golul marcat în prelungiri de bosniacul Haris Hajradinović a fost deosebit de important şi în mod normal, Kasımpaşa ar putea câştiga cu 2-0 acasă, mai ales că va juca cu ultimul clasată din Süper Lig. Akhisar Belediyespor este totuşi câştigătoarea Cupei Turciei, a jucat şi în Europa League, însă este mai mult cu gândul de a salva de la retrogradare, fiind la 7 puncte de poziţia 15-a.

FC Csíkszereda Miercurea Ciuc - Universitatea Craiova

FC Csíkszereda Miercurea Ciuc s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce le-a eliminat pe Aerostar Bacău (3-2 acasă), ACS Energeticianul Petroşani (2-1 acasă) şi Dinamo Bucureşti (3-3 acasă, 6-5 după executarea loviturilor de departajare). Universitatea Craiova a trecut în şaisprezecimi de Sportul Snagov (2-0 deplasare) şi în optimi de Turris-Oltul Turnu Măgurele (4-1 deplasare). Echipa antrenată de Valentin Suciu se află pe locul 3 în Liga 3, Seria a 5-a, având 31 puncte, după Comuna Recea 37 puncte şi Minaur Baia Mare 32 puncte. "Ciucanii" au reuşit performanţa de a o elimina pe Dinamo Bucureşti, profitând de degringolada de la acest club, însă acum va fi mult mai greu, pentru că va juca cu deţinătoarea trofeului. Oltenii vin după o înfrângere pe Arena Naţională, 2-3 cu Fotbal Club FCSB (Mirko Pigliacelli 39 penalty, Cristian Bărbuţ 46 - Ioan Hora 27, 84 penalty), Lucian Filip 48). Antrenorul italian Devis Mangia ştie că în ultima etapă a sezonului regular va avea un meci foarte greu cu Astra Giurgiu, însă pentru "alb-albaştri" şi Cupa României este importantă, pentru că în cazul în care va rata titlul în lupta cu CFR Cluj şi Fotbal Club FCSB, să câştige totuşi un trofeu.