Cota 2 - 26 februarie 2019

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Cota 2 de marţi, 26 februarie 2019, care vine de la meciurile Ümraniyespor - Trabzonspor (ora 19:00), din Cupa Turciei şi FC Hermannstadt - FC Viitorul (ora 20:00), din Cupa României.

Ümraniyespor - Trabzonspor

Ümraniyespor s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Turciei după ce le-a eliminat pe Erzin Belediyespor (4-1 deplasare), 24 Erzincanspor (5-1 acasă), 1461 Trabzon (4-1 acasă şi 1-3 deplasare), Fenerbahçe SK (1-0 acasă şi 1-0 deplasare). În prima manşă din sferturile de finală, Ümraniyespor a reuşit un 0-0 în deplasare pe "Medical Park" cu Trabzonspor. Trabzonspor a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Turciei după ce le-a eliminat pe Bugsaşspor (2-0 deplasare), Sivas Belediyespor (2-2 deplasare şi 5-0 acasă) şi Balıkesirspor (2-1 acasă şi 3-1 deplasare). În prima manşă din sferturile de finală, Trabzonspor nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, pe teren propriu, cu Ümraniyespor, scor 0-0. Ümraniyespor este pe locul 4 în TFF 1. Lig şi chiar dacă a pierdut sâmbătă la Ankara cu Gençlerbirliği SK (1-2), se luptă să promoveze direct sau la baraj. Trabzonspor a urcat pe locul 4 în Süper Lig după succesul cu 3-1 de la İzmir cu Göztepe. Miza meciului de pe stadionul "Ümraniye Belediyesi Şehir" este calificarea în semifinale. Chiar dacă nu a reuşit decât o remiză albă în tur, "Karadeniz Fırtınası" au un lot mai valoros şi în mod normal ar trebui să o elimine pe Ümraniyespor.

FC Hermannstadt - FC Viitorul

FC Hermannstadt, finalista din sezonul precedent al Cupei României, s-a calificat în sferturile de finală după ce a trecut în şaisprezecimi de Academica Clinceni din Liga 2 (2-0 deplasare) şi în optimi de FC Voluntari (3-0 acasă). FC Viitorul a eliminat două echipe din Liga 1 Betano, în şaisprezecimi pe Concordia Chiajna (3-0 deplasare) şi în optimi pe CSM Politehnica Iași (2-2, 5-3 penalty deplasare). Sibienii au pierdut cu 1-0 în deplasarea de la Astra Giurgiu din Liga 1 Betano şi va juca în play-out. În ultima etapă din campionat, constănţenii au remizat la Sfântu Gheorghe cu Sepsi, scor 0-0 şi pot rata calificarea, în cazul în care ar rata victoria acasă cu FC Botoșani. În acest an, FC Hermannstadt a câştigat un punct din 12 posibile, a marcat un gol şi a primit 6, iar FC Viitorul a obţinut 2 puncte din 12 posibile, nu a înscris niciun gol şi a încasat 4. Cele două echipe au dezamăgit în campionat, astfel că o calificare în semifinale Cupei României le-ar ridica moralul jucătorilor, care ar putea spera apoi la finală şi o calificare în Europa League. Rezultatele din sezonul regulat al Ligii 1 Betano: FC Viitorul - FC Hermannstadt 1-0 (17.09.2018) şi FC Hermannstadt - FC Viitorul 1-0 (22.12.2018). Partida va avea loc la Piteşti, pe stadionul Nicolae Dobrin.