Cota 2 - 12 februarie 2019

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Cota 2 de marţi, 12 februarie 2019, care vine de la meciurile Manchester United - Paris Saint-Germain (ora 22:00) şi AS Roma - FC Porto (ora 22:00), ambele din prima manşă a optimilor Ligii Campionilor (vezi aici program şi rezultate).

Manchester United - Paris Saint-Germain ("Old Trafford")

Manchester United a avut 10p în Grupa H a Ligii Campionilor, unde a terminat pe locul 2, după Juventus Torino 12p, dar peste Valencia CF 8p şi BSC Young Boys 4p. În sezonul precedent, "The Red Devils" au fost eliminaţi în optimilor Ligii Campionilor de FC Sevilla, 0-0 în deplasare şi 1-2 acasă. Antrenorul norvegian Ole Gunnar Solskjær este foarte iubit de jucători, care şi-au revenit după demiterea lui José Mourinho, având o serie incredibilă de 10 victorii şi un egal. În ultima etapă din Premier League, gruparea din Manchester s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Fulham şi este după 26 de etape disputate, pe locul 4 în clasament, cu 1p în plus faţă de Arsenal şi Chelsea. Paris Saint-Germain a terminat pe primul loc în Grupa C a Ligii Campionilor, cu 11p, fiind urmată de FC Liverpool 9p, SSC Napoli 9p şi FK Crvena Zvezda Beograd 4p. În sezonul precedent, "Les Parisiens" au fost eliminaţi în optimilor Ligii Campionilor de Real Madrid, 1-3 în deplasare şi 1-2 acasă. În ultima etapă din Ligue 1, campioana Franţei a învins-o acasă pe "Parc des Princes" cu 1-0 pe Girondins Bordeaux, după ce cu o etapă în urmă a suferit prima înfrângere din acest sezon, 0-1 la Lyon cu Olympique. După 22 de etape disputate PSG are 59p, având 10p avans faţă de ocupanta locului 2, Lille OSC, care are şi un meci în plus disputat. Manchester United este în căutarea gloriei de altă dată şi nu a mai câştigat Liga Campionilor din sezonul 2007-2008. Paris Saint-Germain a devenit unul dintre cele mai bogate cluburi din lume după ce a fost preluat de Qatar Sports Investments, iar marea ambiţie a preşedintelui Nasser Al-Khelaifi este de a aduce Liga Campionilor la Paris. După tragerea la sorţi, "Les Rouge-et-Bleu" erau clar favoriţi, însă l-au pierdut pe omul lor nr. 1, brazilianul Neymar, care va fi accidentat până în luna aprilie, în timp ce Manchester United este într-o formă de excepţie.

AS Roma - FC Porto ("Stadio Olimpico")

AS Roma a avut 9p în Grupa G a Ligii Campionilor, unde a terminat pe locul 2, după Real Madrid 12p, dar peste Viktoria Plzeň 7p şi ŢSKA Moscova 7p. În sezonul precedent, "La Lupa" a fost elimintă în semifinalele Ligii Campionilor de FC Liverpool, 2-5 în deplasare şi 4-2 acasă. Antrenorul Eusebio Di Francesco va încerca să ajungă din nou cu Roma cât mai sus, mai ales că în Serie A are un sezon modest, fiind după 23 de etape disputate pe locul 7 în clasament, cu 38p. "Giallorossi" au fost umiliţi şi eliminaţi cu 7-1 de ACF Fiorentina în sferturile Cupei Italiei şi tot ce pot obţine în acest sezon este să se claseze pe locul 4 şi să aibă un parcurs cât mai lung în Liga Campionilor. În ultima etapă din campionat, Roma a învins-o cu 3-0 în deplasare pe Chievo Verona şi chiar dacă este pe locul 7, are de recuperat doar 1p ca să o egaleze pe AC Milan, echipă care ocupă poziţia a 4-a, ultima de Liga Campionilor. FC Porto a terminat pe primul loc în Grupa D a Ligii Campionilor, cu 16p, fiind urmată de FC Schalke 04 11p, Galatasaray İstanbul 4p şi Lokomotiv Moscova 3p. În sezonul precedent, "Dragões" au fost eliminaţi în optimilor Ligii Campionilor de FC Liverpool, 0-5 acasă şi 0-0 în deplasare. În ultima etapă din Primeira Liga, campioana Portugaliei nu a reuşit decât un 1-1 în deplasare cu FC Moreirense şi a dat posibilitatea Benficăi, care a umilit-o cu 10-0 pe CD Nacional, să se apropie la un singur punct. După 21 de etape disputate, "Azuis e brancos" au 51p, în timp ce Benfica Lisabona are 50p, SC Braga 49p şi Sporting Lisabona 42p. AS Roma nu a câştigat niciodată Liga Campionilor, unde are o finală jucată în sezonul 1983-1984 cu FC Liverpool (1-1, 2-4p), în timp ce FC Porto are în vitrină două trofee câştigate în sezoanele 1986-1987 (2-1 cu Bayern München) şi 2003-2004 (3-0 cu AS Monaco).