Cifrele etapei a 7-a din Liga 1

Etapa a 7-a din Liga 1 a fost în general normală, cu excepţia meciului din Gruia dintre CFR Cluj şi Fotbal Club FCSB. "Feroviarii" au rămas fără antrenorul Marius Şumudică, care a fost obligat de patronul Neluţu Varga să-şi rezilieze contractul şi veneau după o înfrângere acasă, 1-2 cu Steaua Roşie Belgrad. La FCSB era linişte, jucătorii erau odihniţi iar antrenorul Edward Iordănescu ştia cam totul despre fosta sa echipă. Surprinzător, "alb-vişinii" i-au bătut pe "roş-albaştri" cu scorul de 4-1 (Billel Omrani 30, Rúnar Már Sigurjónsson 57, Ciprian Deac 67, Denis Alibec 73 penalty - Ianis Stoica 90).

În această etapă Rapid Bucureşti a suferit prima înfrângere de la revenirea în Liga 1 şi a încasat primul gol. Giuleştenii au fost învinşi pe "Arena Naţională" cu 2-1 de Universitatea Craiova, deşi aveau 1-0 pe tabela de marcaj în minutul 82 (Alexandru Albu 14 - Jovan Marković 83, Elvir Koljić 90+1). Portarul Horațiu Moldovan a stabilit un record, 547 de minute în care nu a primit gol. 3.05 era cota la casele de pariuri autorizate pentru un succes al oltenilor.

Un meci interesant a avut loc la Sfântu Gheorghe, unde Sepsi OSK a remizat cu FC Botoşani, scor 1-1 (Andrei Chindriş 62 - Andres Dumitrescu 89), "secuii" egalând în final. Moldovenii au rămas neînvinşi în deplasare, însă cu puţină şansă puteau avea 4 victorii consecutive. În rest, FC Voluntari a bătut-o acasă cu 2-1 pe Chindia Târgovişte (Ion Gheorghe 25, Adam Nemec 69 - Daniel Popa 49), FC UTA Arad s-a impus la Mediaş cu 1-0 în faţa Gazului Metan (David Miculescu 90) iar FC Argeş Piteşti a câştigat fără probleme în "Groapă" cu Dinamo Bucureşti, scor 2-0 (Cristian Tănase 11, 62).

Stadionul "Dinamo" a găzduit şi meciul Academica Clinceni - CS Mioveni, care s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (Denis Ventúra 19 - Alexandru Buziuc 77 penalty), însă în minutul 87 portarul "galben-verzilor" Răzvan Ducan a apărat un penalty executat de Juan Bautista Cascini. Tot la egalitate s-a terminat duelul între ultimii doi mari decari ai echipei naţionale, Adrian Mutu vs Gheorghe Hagi, mai exact FC U Craiova 1948 - Farul Constanța (Claudiu Bălan 48 - Adrian Petre 83 penalty).