Bundesliga, la doar un gol de o bornă impresionantă din istoria ei!

49999. Doar un gol a mai rămas până când prima ligă germană de fotbal, arhicunoscută sub numele de Bundesliga, va atinge borna celor 50 000 de goluri marcate în meciurile disputate sub egida sa.

Sursa foto: football.wikia.com

Istoria începe în 24 august 1963 când, în secunda 50 a partidei Borussia Dortmund - Werder Bremen, Timo Konietzka deschidea scorul pentru gazde. 1-0 a fost și scorul final al partidei. De altfel, marcatorul primului gol din Bundesliga nu se mai află în viață, el decedând în martie 2012 la 74 de ani.

Bundesliga a luat ființă la Dortmund in 1962, după ce timp de mai mulți ani, după cel de-al doilea război mondial, fotbalul german s-a manifestat amator și semiprofesionist în mai multe ligi regionale.

Golul 1000  a fost marcat în 26 septembrie 1964 de Werner Grau (Schalke) în minutul 89 al meciului Schalke -Bayern Munchen 2-6.

Golul 5000 a fost marcat de celebrul Gunter Netzer (Borussia) pe 18 ianuarie 1969, intru-un Borussia Monchengladbach -FC Koln 4-1.

10 000 - Hans Ettmaeyer (Stuttgart) pe 26 ianuarie 1974, în minutul 38 al întâlnirii cu Eintracht Frankfurt, 3-1.

20.000 - Kurt Niedermayer (VfB Stuttgart) pe 1 octombrie 1983 în 3:2  contra lui FC Köln (min. 62)

30.000 - Alexander Borodjuk (SC Freiburg) pe 6 April 1994 în 2:3 cu Werder Bremen (min.89)

40.000 - Andres D'Alessandro (VfL Wolfsburg) pe 20 septembrie 2005 în 4:2 cu Hannover 96 (min. 33)

Gerd Muller este jucătorul care a înscris cele mai multe din golurile Bundesliga. Recordul său de 365 de goluri este încă în picioare, din 1979, de când prolificul vârf de atac a părăsit Bundesliga.