Biletul zilei Preliminarii CM 25 martie 2017

Andorra – Insulele Feroe  (19:00)

Cu siguranta cel mai slab duel al acestei runde din preliminariile CM va avea loc intre Andorra si Insulele Feroe. Andorrezii se afla pe ultima pozitie, marcand un singur gol, primind 13, singura reusita venind impotriva Elvetiei, in prelungirile partidei. A fost primul gol din preliminariile CM Europa in ultimii 8 ani.

Insulele Feroe a inceput preliminariile nesperat de bine, obtinand o remiza alba cu Ungaria, invingand-o pe Letonia cu 2-0. Apoi lucrurile au revenit la normal, pierzand cu 0-6 pe teren propriu in fata Portugaliei si cu 0-2 in deplasare impotriva Elvetiei. In ultimele 15 deplasari din preliminariile CM feroezii au marcat 6 goluri, dintre care unul cu Romania.

Luandu-ma dupa rezultatele din aceste preliminarii Insulele Feroe ar avea prima sansa, insa nu m-as hazarda, avand in vedere ca vorbim despre formatii din lumea a treia. Astfel, voi miza pe faptul ca nu se va marca de ambele parti.

Pont Andorra – Insulele Feroe: nu marcheaza ambele (1.48)

Bosnia – Gibraltar (19:00)

Bosnia are ocazia de a-si imbunatati golaverajul diseara, jucand pe teren propriu meciul cu Gibraltar, formatie care a incasat 17 goluri in cele 4 meciuri de pana acum. Gibraltar a primit 3 de la Cipru, 4 de la Grecia si Estonia si 6 de la Belgia, inscriind un gol cu Belgia si Cipru. Din cele 7 deplasari oficiale de la infiintarea acestei nationale, Gibraltar a inscris 3 goluri, primind nu mai putin de 36.

Bosnia se afla pe pozitia a treia in grupa, obtinand 7 puncte, singura infrangere venind in deplasare, in fata Belgiei. In ultima partida, care a avut loc in luna noiembrie a anului trecut, Bosnia obtinea o remiza in deplasare cu Grecia. Din ultimele 7 meciuri de pe teren propriu in preliminariile CM, bosniacii au obtinut 6 victorii, intr-una singura marcand mai putin de 3 goluri.

Desi fara Dzeko, nu cred ca Bosnia va avea vreo problema in a castiga meciul inca din prima repriza. O comparatie edificatorie este partida cu Estonia, pe care Gibraltar a pierdut-o cu 4-0, iar Bosnia a invins cu 5-0, Dzeko inscriind un singur gol si acela din penalty. Asadar, opinez ca in acest joc vor fi marcate minim 5 goluri.

Pronostic Bosnia – Gibraltar: peste 4.5 goluri (1.36)

Luxemburg – Franta (21:45)

In grupa A prima clasata, Franta, va intalni in deplasare ‘’lanterna rosie’’ Luxemburg. Un amanunt interesant este ca luxemburghezii au cea mai buna ofensiva dintre echipele clasate pe ultimul loc, marcand 5 goluri. Trei dintre ele au venit in deplasare cu Bulgaria, atunci cand oaspetii au si condus in cea de-a doua ora de joc, fiind foarte aproape sa obtina un punct. In ultima partida disputata tot pe teren propriu, Luxemburg era invinsa cu 1-3 de Olanda, insa la pauza se inregistra un rezultat de egalitate.

Franta este la 3 puncte in fata locurilor al doilea si al treilea, neavand deocamdata emotii in privinta calificarii directe. Asta mai ales ca astazi va juca impotriva ultimei clasate din grupa. Francezii au inceput prost calificarile, obtinand o remiza alba in Belarus, acolo unde clima nu este pe placul tuturor. Au urmat insa 3 victorii: cu Bulgaria, Olanda si Suedia.

Ultima intalnire directa a avut loc in 2011, cand ‘’cocosul galic’’ se impunea cu 2-0 in deplasare. De altfel, Luxemburg nu a inscris in ultimele 5 dueluri. Avand in vedere insa rezultatele Luxemburgului de pana acum, nu m-as grabi sa aleg faptul ca aceasta nu va marca. Mai degraba, voi miza ca francezii vor inscrie in ambele reprize.

Pont Luxemburg – Franta: Franta marcheaza in ambele reprize (1.33)