Biletul zilei Liga I 31 martie

Astazi vor avea loc primele doua meciuri a celei de-a treia etape din play-outul Ligii I, disputate intre Concordia si Pandurii, respectiv Botosani si Targu Mures.

Fotbal, Liga 1: Concordia Chiajna – Pandurii Targu Jiu (18:00)

In cele doua etape trecute din play-out, Pandurii a acumulat doua puncte, in vreme ce Concordia nu a bifat niciun punct, desi a marcat in ambele meciuri. In prima etapa chiejnenii pierdeau in deplasare cu 1-3 in fata lui CSM Iasi, in vreme ce in runda a doua acestia erau invinsi cu 1-2, tot pe teren strain, de Targu Mures, golul victoriei gazdelor venind cu 3 minute inainte de final. Din ultimele 11 partide de pe teren propriu din Liga I, Chiajna a obtinut doar doua victorii. Curios este ca acestea se inregistrau cu FCSB si Dinamo.

Pandurii a obtinut doua remize in play-out, adversare  fiind Voluntari si CSM Iasi, in ambele partide marcandu-se mai putin de 3 goluri. Gorjenii nu au mai cunoscut victoria de 11 etape, inregistrand 4 remize si 7 infrangeri. Deplasarea cu Voluntari a fost singura in care Pandurii a obtinut punct, in fiecare din celelalte 4 primind 3 goluri.

In sezonul regulat Chiajna obtinea o remiza alba cu Pandurii pe teren propriu, pentru ca in deplasare sa invinga cu 1-0. De altfel, in 7 din ultimele 8 intalniri directe am avut mai putin de 3 goluri, lucru care cred ca se va intampla si acum.

Pont Chiajna – Pandurii: sub 2.5 goluri (1.53)

Fotbal, Liga 1: Botosani – Targu Mures (20:30)

Targ-muresenii se afla pe ultima pozitie in play-out, avand 4 puncte in spatele locului de baraj. Situatia era mult mai dificila pentru ei daca pierdeau runda trecuta in fata Concordiei Chiajna. Targ-muresenii au invins insa cu 2-1, Ciolacu marcand golul victoriei in minutul 87. Oaspetii au obtinut un punct, marcand un singur gol in ultimele 5 deplasari din campionat. Se intampla cu FCSB.

Botosani se afla pe pozitia a treia in play-out. Daca in prima etapa era intrecuta cu 1-2 pe teren propriu de ACS Poli, in precedenta runda obtinea o remiza alba cu Gaz Metan. Infrangerea cu ACS Poli a fost singura din precedentele 4 etape de pe teren propriu pentru botosaneni.  In sezonul regulat Botosani o invingea cu 4-2 pe Targu Mures, dupa ce oaspetii conduceau cu 2-0 dupa 40 minute. Acum opinez ca gazdele vor castiga cel putin o repriza.

Pont Botosani – Targu Mures: Botosani castiga cel putin o repriza (1.23)