Biletul zilei Liga I 20 martie 2017

ACS Poli - Voluntari (18:00)

Printre cele 8 echipe din play-out, Voluntari se afla pe locul 4, iar ACS Poli pe 7, distanta dintre ele fiind de 6 puncte. Daca va castiga insa, formatia banateana va urca pana pe pozitia a cincea. Timisorenii au inceput in forta play-outul, castigand cu 2-1 la Botosani. Gazdele deschideau scorul in minutul 17, Marius Croitoru egaland 5 minute mai tarziu. Seroni inscria golul victoriei din penalty la jumatatea reprizei secunde. In mod curios, ACS Poli este neinvinsa in ultimele 5 meciuri din Liga 1 de pe teren propriu, obtinand 3 victorii si doua remize.

Voluntari a remizat pe teren propriu in prima etapa din play-out, scor 1-1 cu Pandurii. Gabriel Deac marca pentru gazde in minutul 26, egalarea  venind 10 minute mai tarziu. Din ultimele 5 deplasari in Liga I, Voluntari a obtinut doua puncte: cu Pandurii si Steaua.

In sezonul regulat Timisoara se impunea cu 1-0 pe teren propriu in fata celor de la Voluntari. Golul era marcat in minutul 37 de Doman din penalty, Cernat fiind eliminat de la oaspeti in ultimul minut al primei reprize. De altfel, in toate cele 3 intalniri directe cu ACS Poli ca gazda a avut loc o eliminare. Astazi insa cred ca Timisoara nu va pierde, avand in vedere si forma buna aratata pe teren propriu.

Pont ACS Poli - Voluntari: ACS Poli sau egal (1.45)

Pandurii - CSM Iasi (20:30)

Dupa ce a terminat sezonul regulat in genunchi, suferind 4 infrangeri la rand, marcand un singur gol, iata ca in prima etapa a play-outului Pandurii remiza in deplasare cu Voluntari. Gazdele deschideau scorul in minutul 26, Surugiu egaland 10 minute mai tarziu. Trei remize si tot atatea infrangeri este bilantul Pandurilor in ultimele 6 meciuri din Liga I de pe teren propriu. Astfel, Pandurii se afla pe pozitia a sasea in play-out.

De cealalta parte, CSM Iasi este pe 2 in play-out, deocamdata neavand emotii in ceea ce priveste retrogradarea. In prima runda moldovenii o invingeau cu 3-1 pe teren propriu pe Concordia Chiajna, Andrei Cristea marcand de doua ori. In ulltima deplasare Iasi se impunea impotriva lui Voluntari, scor 1-0. Iesenii au insa doar doua victorii in ultimele 12 deplasari din Liga 1, marcand in ultimele 4 asemenea jocuri.

In sezonul regulat Pandurii si Iasi incheiau la egalitate pe terenul gorjenilor, scor 1-1. Vasile Gheorghe deschidea scorul pentru ieseni la finalul primei ore de joc, Negrut egaland cu 10 minute inainte de final. A fost singura din precedentele 8 intalniri directe in care echipa gazda, indiferent de numele ei, nu a castigat. In 3 din ultimele 4 intalniri directe ca gazda, Pandurii a inscris cel putin 3 goluri. Acum nu cred ca se va intampla acest lucru, insa opinez ca Iasi nu va castiga fara sa primeasca gol. Asta i s-a intamplat doar impotriva Chiajnei si a Voluntariului, Pandurii pierzand 4 meciuri fara sa inscrie pe teren propriu, 3 fiind insa impotriva echipelor din play-off.

Pont Pandurii - CSM Iasi: CSM Iasi nu castiga fara sa primeasca gol (1.4)