Biletul zilei 8 martie 2017 pentru meciurile din Champions League

Borussia Dortmund - Benfica (21:45)

In ciuda infrangerii din urma cu 3 saptamani, Dortmund este favorita la calificarea in sferturile Ligii Campionilor. Asta deoarece formatia antrenata de Thomas Tuchel vine dupa 3 victorii, marcand nu mai putin de 12 goluri, primind doar doua, weekendul trecut invingand-o cu 6-2 pe Leverkusen. Mai mult, in ultimul meci de pe teren propriu din Champions League Dortmund se impunea cu 8-4 in fata Legiei Varsovia.

In aceste conditii, este greu de spus ce tactica va alege Benfica pentru partida de diseara. Sa spunem ca formatia portugheza vine si ea dupa 7 victorii in orice competitie, nestand insa la fel de bine ca Dortmund la capitolul ofensiv. Din cele 3 deplasari din Champions League, ''vulturii'' au obtinut o victorie, o remiza, suferind o infrangere.

De precizat ca sezonul trecut Benfica a fost invinsa de Bayern Munchen in deplasare doar cu 0-1 in sferturile Champions League. De asemenea, un aspect care s-ar putea dovedi important in vederea acestei partide este absenta lui Reus, absenta pe care golgheterul Bundesligii, gabonezul Aubameyang, cred ca o va suplini cu succes. Astfel, opinez ca Dortmund se va califica in sferturile Champions League, insa voi opta pentru un pronostic mai putin riscant.

Pont Dortmund - Benfica: Dortmund castiga (1.36)

Barcelona - PSG (21:45)

In prima mansa a optimilor Ligii Campionilor PSG o zdrobea cu 4-0 pe Barcelona, insa acel scor nu reflecta nici pe departe valoarea catalaniilor. Pur si simplu, parizienii au prins atunci o zi foarte buna, iar spaniolii o zi proasta. Drept dovada stau ultimele doua victorii reusite de catalani in La Liga, ambele pe teren propriu: 6-1 cu Gijon si 5-0 cu Celta Vigo. De asemenea, Barcelona s-a distrat pe Camp Nou cu adversarele din grupele Champions League, marcand 15 goluri, reusind sa nu primeasca niciunul.

De cealalta parte, PSG a obtinut 14 victorii si doua remize in ultimele 16 partide oficiale, primind doar 5 goluri in acest interval. In aceste conditii, este greu sa ne gandim ca va primi minim 4 de la Barcelona, insa nu e imposibil. Sa precizam ca in ultimele doua intalniri directe de pe Camp Nou catalanii s-au impus cu 3-1, respectiv 2-0. De puunctat, de asemenea, ca tot o formatie spaniola i-a dat 4 goluri lui PSG ultima oara intr-o deplasare din Champions League. Este vorba despre Deportivo La Coruna in 2001.

Daca prinde o zi buna Barcelona poate matura cu orice echipa. Mai bine spus, daca Messi, Suarez si Neymar prind o zi buna. Pentru frumusetea fotbalului sper ca asa va fi. Sigur, vad foarte greu ca Barcelona sa remonteze handicapul din prima mansa, insa daca va marca minim doua goluri in prima repriza fara sa primeasca niciunul orice se poate intampla. Asadar, opinez ca, de data asta, catalanii isi vor arata suprematia si se vor impune.

Pont Barcelona - PSG: Barcelona castiga (1.52)