Biletul zilei 6 aprilie 2017

Astazi nu avem o bogata oferta fotbalistica, astfel ca ma voi concentra pe alt sport, alegand meciuri din tenis.

Tenis feminin, Charleston: Stosur – Begu (18:00)

Dupa infrangerea de la Miami asupra lui Halep, Stosur o invingea in cel de-al treilea tur de la Charleston cu 6-1; 6-3 pe sarboaica Jelena Jankovic. Sam Stosur pierdea un game pe propriul serviciu la 1-2 in setul secund, apoi castigandu-le insa pe urmatoarele 5. Sezonul trecut australianca obtinea 16 victorii din 21 meciuri pe zgura.

Irina Begu, cap de serie numarul 10, a inceput senzational acest sezon pe zgura, invingand-o cu 6-0; 6-0 pe Cagla Buyucakcay. In a doua runda a avut mari emotii in fata slovacei Kucova, pe care a invins-o cu 8-6 in tie-breakul setului decisiv, dupa ce primul set i-a revenit slovacei. De specificat ca Begu a avut un start de an 2017 execrabil pe hard, cu doua victorii din 11 meciuri. Anul trecut Begu a obtinut 13 victorii din 18 meciuri pe zgura.

Sincer, inca nu o vad pe Begu castigand in fata unei jucatoare mai sus clasate ca ea si aici ma refer strict la anul 2017. Asta avand in vedere mai ales sezonul slab avut pana acum, dar si dificultatile foarte mari intampinate in meciul din runda precedenta. In schimb, Stosur nu a avut probleme cu Jankovic si nici impotriva lui Begu nu cred ca o sa se intample asta.

external linkLink-uri externe interzise

Tenis feminin, Charleston: Lucic-Baroni – Bertens (21:00)

Se pare ca jucatoarea din Croatia Mirjana Lucic-Baroni si-a descoperit cel mai bun tenis al ei in ultimii ani din cariera. Semifinalista la Australian Open, croata se afla pe locul 23 WTA. Aceasta a inceput ezitant sezonul pe zgura, cu o victorie in 3 seturi contra Aleksandrei Krunic, numarul 132 mondial. Apoi a venit victoria destul de clara in fata nemtoaicei Mona Barthel, aflata pe 88, scor 6-3; 6-2. Din 12 meciuri disputate sezonul trecut pe zgura, Lucic-Baroni a castigat 8, cele mai importante victorii fiind la Mladenovic si Babos.

Bertens a inceput sezonul pe zgura cu o victorie in minimum de seturi, scor 6-2; 7-5 contra ucrainiencei Kateryna Bondarenko, olandeza avand un procentaj de reusita destul de bun la primul serviciu. Anul trecut, Bertens a ajuns in semifinale la Roland Garros, pe zgura avand un bilant de 17 victorii si 5 infrangeri.

Lucic-Baroni si Bertens s-au intalnit in 2015 la US Open, olandeza impunandu-se in 3 seturi, dupa ce fusese condusa. Avand in vedere performantele de anul trecut de pe zgura ale olandezei, dar si victoria fara emotii in cel de-al doilea tur, opinez ca Bertens va castiga minim un set in aceasta partida.