Biletul Zilei - 19 August 2018

Tipsterul Legalbet Wallberg ne recomanda o cota totala de 2,34 pentru Biletul Zilei, pe care a analizat trei meciuri din Anglia Premier League, Spania La Liga si SUA MLS.

Manchester City - Huddersfield (ora 14:30)

Manchester City a debutat in forta in noul sezon si a reusit sa se impuna in deplasarea grea de pe terenul lui Arsenal cu scorul de 0-2, cu goluri marcate de Raheem Sterling inca din minutul 16 si de Bernardo Silva in minutul 64. Pep Guardiola se afla la al treilea sezon la carma Cetatenilor si pare decis sa scrie istorie, nu ca nu ar fi facut-o deja dupa ce in sezonul trecut a cucerit Premier League dupa ce si-a lasat cu mult in urma rivalele si a acumulat cel mai mare numar de puncte din lunga istorie a campionatului, 100 de puncte. Echipa si-a pastrat intregul nucleu de jucatori, fara nicio plecare importanta din lot, in timp ce la capitolul achizitii Riyad Mahrez este singurul transfer important. Huddersfield este o echipa mica si cu mult sub nivelul adversarei sale, in sezonul precedent s-a salvat la limita de retrogradare dupa ce a ocupat locul 16 si la o distanta de 4 puncte de primul loc retrogradabil, insa cu toate acestea a fost foarte bataioasa si nu si-a cedat deloc usor duelurile cu City dupa o infrangere scor 1-2 acasa si o remiza surprinzatoare pe Etihad Stadium. In acest sezon au debutat cu o infrangere pe teren propriu, Chelsea castigand fara emotii cu 0-3, dupa ce la pauza scorul era deja 0-2.

Atlanta United - Columbus Crew (ora 23:00)

Duel interesant in cadrul Conferintei de Est din SUA MLS intre Atlanta United, ocupanta primei pozitii a clasamentului cu cele mai multe puncte acumulate din intreaga divizie, 48 la numar si Columbus Crew, aflata pe locul 4 cu 39 de puncte. Atlanta nu isi permite insa sa se relaxeze in ultima parte a sezonului daca nu vrea sa coboare in clasament, doar primele doua pozitii avand asigurata participarea direct in sferturile de finala ale play-off-ului iar in acest moment New York City, echipa aflata pe locul 3 este la 1 singur punct distanta. Pe langa recordul de cele mai multe puncte acumulate din campionat, Atlanta este echipa cu cea mai buna ofensiva dupa ce a reusit sa inscrie 50 de goluri. De cealalta parte, Columbus Crew nu se afla deloc intr-o forma rea de moment dupa ce in ultimele cinci etape de campionat a inregistrat 3 victorii si 2 infrangeri, cu un golaveraj negativ de 7/10, insa in disputele din deplasare de-a lungul sezonului nu a impresionat deloc, fiind genul de echipa care prefera sa se inchida – doar 3 victorii, 3 remize si 5 infrangeri, cu un golaveraj slab de 6/12. Nici Atlanta nu a fost o echipa productiva pe teren propriu dupa 7 victorii, 4 remize si 2 infrangeri, insa are o medie de peste 2 goluri marcate/meci, golaveraj foarte bun de 33/16.

Real Madrid - Getafe (ora 23:15)

Dupa debutul esuat in noul sezon competitional, Real Madrid pierzand duelul din Supercupa Europei din urma cu cateva zile contra rivalei din oras, Atletico, Albii iau startul in La Liga chiar pe Santiago Bernabeu impotriva unui adversar accesibil si cu care nu cred ca va intampina probleme in a se impune. Istoricul intalnirilor directe dintre cele doua este net superior celor de la Real dupa ce din totalul celor 26 de dispute acestia au obtinut 19 victorii, doar 5 succese pentru Getafe si alte 2 remize, cu un golaveraj impresionat de 65/27. Real Madrid se afla intr-un plin proces de schimbare dupa ce Zidane a parasit banca tehnica, fiind numit Julen Lopetegui in locul sau iar legenda Cristiano Ronaldo a fost transferat de Juventus pentru o suma impresionanta de 117 mil. Euro, insa acest lucru va fi poate doar o motivatie in plus pentru celelalte vedete din echipa sa iasa in evidenta.