Biletul zilei 18 martie 2017

Fotbal, Premiership: Rangers - Hamilton (17:00)

Saptamana trecuta Rangers a facut-o pe Celtic sa piarda doua dintre cele doar 4 puncte din campionat, golul egalizator fiind marcat de Clinton Hill cu 3 minute inainte de final. Ultima victorie a lui Rangers pe teren propriu a fost tot impotriva lui Hamilton, spulberand-o pe aceasta cu 6-0 in Cupa Scotiei, Garner marcand un hat-trick. In campionat aceasta are 6 victorii din ultimele 8 partide pe teren propriu.

Hamilton se afla pe penultima pozitie, fiind invinsa de 3 ori in campionat in ultimele 4 partide, de fiecare data in deplasare si de fiecare data fara sa marcheze. Din precedentele 6 deplasari Hamilton a suferit tot atatea infrangeri, inscriind doar un gol. Faptul ca Rangers s-a impus in 10 din ultimele 11 intalniri directe din campionat este un motiv in plus pentru a alege o victorie a gazdelor astazi.

Pont Rangers - Hamilton: Victorie Rangers (1.28)

Fotbal, Liga I: Viitorul - Steaua (20:30)

In acest meci Viitorul este sub presiune nu doar pentru a-si recastiga pozitia de lider solitar, ci si pentru a demonstra ca nu mai este sclava Stelei. Este un termen dur, dar in mare parte adevarat, deoarece stelistii s-au impus in ultimele 11 intalniri directe oficiale, inclusiv in acest sezon, cand au invins de fiecare data la doua goluri diferenta.

Viitorul a inceput acest play-off cu o remiza alba pe teren propriu in fata lui Dinamo. Au fost singurele puncte pierdute in ultimele 6 meciuri acasa ale Viitorului. De partea cealalta, Steaua a castigat cu 2-0 in prima etapa a play-offului, cele doua goluri fiind marcate in ultimele 5 minute de joc. Stelistii vin dupa 7 meciuri fara infrangere in Liga I, iar acesta cred ca va fi al optulea.

Pont Viitorul - Steaua: Egal sau Steaua (1.29)

Tenis, Indian Wells: Carreno Busta - Wawrinka (21:00)

Prima semifinala a turneului de Masters de la Indian Wells va avea loc intre Stan Wawrinka, favorit numarul 3 si Pablo Carreno-Busta, aflat pe locul 23 in clasamentul ATP. Dupa ce in primele doua meciuri a castigat in minimum de seturi, Wawrinka a avut nevoie de tie-break in setul decisiv pentru a trece de talentatul japonez Nishioka si de austriacul Thiem.

De cealalta parte, Carreno Busta a avut si el nevoie de tie-break in set decisiv pentru a-l intrece in sferturi pe uruguayanul Pablo Cuevas, castigator la Sao Paolo, turneu desfasurat pe zgura. Carreno Busta a avut noroc de adversari facili pana in sferturi, insa nu va fi cazul si azi.

Wawrinka si Carreno Busta s-au intalnit de doua ori pana acum, de fiecare data pe zgura. Se intampla in 2013 la Estoril si 2016 la Geneva, elvetianul impunandu-se de fiecare data. Anul trecut Stan pierdea doar 4 game-uri in fata spaniolului, iar acum cred ca se va petrece ceva asemanator.

Pont Carreno Busta - Wawrinka: Victorie Wawrinka (1.25)