Biletul zilei - 10 septembrie 2018

Expertul Legalbet, Karbacher, vă recomandă Biletul Zilei de luni, 10 septembrie 2018, format din două meciuri, Moldova - San Marino şi Belarus - Croaţia, din preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019.

► Moldova U21 - San Marino U21 (ora 17:00)

Echipa naţională de tineret a Moldovei a fost condusă de selecţionata Belarusului cu scorul de 2-0, acasă, în Grupa 1 a preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019, însă a reuşit în repriza a doua să înscrie şi ea 2 goluri, scorul final fiind 2-2. Cele două goluri ale oaspeţilor au fost marcate de Ebong (23) şi Shevchenko (34), în timp ce pentru gazde a marcat Oancea (56) şi Damaşcan (75). A fost prima remiză a echipei antrenate de Dănuț Oprea, care mai are un succes cu San Marino şi 6 înfrângeri. Reprezentativa San Marino a pierdut cu scorul de 2-0 (Ladra 51, Král 53), meciul jucat acasă cu Cehia, însă a reuşit totuşi să reziste mai bine de o repriză, fără a primi gol. Formaţia antrenată de Mirco Papini, are 8 înfrângeri în 8 meciuri, fiind ultima în clasamentul Grupei 1, fiind la fel de slabă ca echipa de seniori. Moldova - San Marino nu are nicio miză, pentru că vor fi faţă în faţă cele mai slabe echipe din grupă, însă este genul de meci care poate aduce un profit pariorilor, pentru că se ştie cine va câştiga, singura necunoscută fiind diferenţa de goluri la care se vor impune moldovenii. În tur, pe 13 iunie 2017, Moldova a câştigat în San Marino cu scorul de 2-0, datorită unei "duble" reuşite de Damaşcan (22, 48), aceasta fiind singura victorie a moldovenilor din preliminarii. Clasamentul Grupei 1: Grecia 19p, Croaţia 16p, Cehia 13p, Belarus 11p, Moldova 4p şi San Marino 0p.

► Belarus U21 - Croaţia U21 (ora 19:00)

Reprezentativa de tineret a Belarusului şi-a compromis în mare măsură şansele de a prinde măcar locul 2, care este de baraj, în Grupa 1 a preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019, după ce a terminat la egalitate în deplasare cu Moldova, scor 2-2. Belarus a avut 2-0 la pauză, datorită golurilor marcate de Ebong (23) şi Shevchenko (34), însă a făcut o a doua repriză slabă, fiind egalată de Moldova, care a înscris şi ea 2 goluri prin Oancea (56) şi Damaşcan (75). Ca să mai aibă o şansă la locul 2, echipa antrenată de Liudas Rumbutis are nevoie de un succes în meciul de acasă cu Croaţia, caz în care ar face 14 pucte şi ar mai putea lupta până la capăt. Pentru bieloruşi, ideal ar fi ca ei să câştige luni cu croaţii, iar cehii să piardă acasă cu grecii, caz în care ar urca pe locul 3 în clasament. Echipa naţională de tineret a jucat ultima partidă pe 27 martie 2017, când a bătut-o, acasă, cu scorul de 4-0 pe Moldova. Echipa antrenată de Nenad Gračan are 5 victorii, un egal şi o înfrângere. Croaţii au pierdut puncte doar în deplasare, 1-1 cu Grecia şi 1-2 cu Cehia. Ei au ca obiectiv să câştige în Belarus şi să facă tot posibilul de a termina pe primul loc în grupă, pentru a se califica direct la Euro 2019. În tur, au câştigat acasă cu 2-1. În plus, e posibibil ca reprezentativa Greciei să nu câştige în Cehia. Clasamentul Grupei 1: Grecia 19p, Croaţia 16p, Cehia 13p, Belarus 11p, Moldova 4p şi San Marino 0p.